Lidé si mohou dát 12. března bezplatně vyšetřit ledviny

foto: freedigitalphotos

Vypijte sklenici vody na zdraví svých ledvin, vyzývá Světový den ledvin, který připadá na 12. března. Ve světovém dni ledvin si mohou lidé ve vybraných nefrologických ambulancích po celé republice dát zdarma vyšetřit zdraví ledvin.

foto: freedigitalphotos

O onemocnění svých ledvin neví 40 procent pacientů do chvíle, kdy je akutní problém dožene do nemocnice. Z plného zdraví končí na dialýze. Pokud se nemoc včas zjistí a léčí, může se úplně vyléčit, nebo alespoň zpomalit. Nutnost dialýzy se tím oddálí, sdělila profesorka Sylvie Opatrná z plzeňské fakultní nemocnice.
Ve světovém dni ledvin si mohou lidé ve vybraných nefrologických ambulancích po celé republice dát zdarma vyšetřit zdraví ledvin. Preventivní prohlídku, která ověří i zdraví ledvin, hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky.
Na www.ledvinova-kalkulacka.cz si mohou lidé také spočítat riziko onemocnění ledvin. „Pokud vyšetření u lékaře následně problém potvrdí, je možné začít včas s léčbou a na dlouhé roky zlepšit kvalitu života,“ řekl autor kalkulačky lékař dialyzačního střediska v Praze na Černém Mostě Petr Hartl. Testovaný vypíše věk, váhu, výšku a pohlaví. V další části testu pak je 13 otázek analyzujících rizikové faktory. Vyhodnocení je hotové hned po skončení testu.
Ledviny jsou párový orgán, každá o velikosti pěsti. Slouží k očišťování krve a jsou důležité k tomu, aby škodliviny a odpadní látky opustily tělo v moči. Ledviny čistí krev, která jimi neustále proudí, za minutu je to 1,2 litru krve. Přemíra soli, živočišné bílkoviny, cukr, alkohol, kouření, nedostatek spánku, minerálů a špatný pitný režim ledvinám škodí, stejně jako vysoký tlak, cukrovka, nadváha a některé léky, zejména proti bolesti.
„V Česku trpí chronickým selháním ledvin téměř 11.000 lidí, z nich na dialýzu je odkázáno zhruba 6300,“ upřesnila Opatrná. Transplantace je podle ní nejlepším řešením. V současnosti se zkrátila průměrná doba čekání na dárce u pacientů na dialýze na jeden rok. Někteří pacienti jsou ale na umělou ledvinu odkázáni trvale, protože transplantace pro ně není vhodná.
    Fakta a mýty o ledvinách

Když nebolí, tak jsou zdravé…. Omyl – většinou onemocnění ledvin bolest neprovází. Často přijde pacient do ambulance až ve fázi ledvinného selhání.
Když dostatečně močím, je vše v pořádku…. Omyl – neobvyklé snížení objemu moči se projevuje až v pokročilých fázích ledvinného selhání. Mnohem důležitější je, co moč obsahuje – varující je přítomnost krve, bílkovin či kreatininu.
Čím víc piju, tím lépe…. Omyl – člověk by měl denně vypít dva až tři litry tekutin. Více by měli pít pacienti s infekcí močových cest nebo močovými kameny, naopak méně diabetici s poruchou funkce ledvin.
Kouření ledvinám nevadí…. Omyl – kouření poškozuje cévní systém, tedy i cévy v ledvinách. Při poruše cévního zásobení ledvin jejich funkce klesá.
Obezita ledviny chrání…. Omyl – člověk s nadváhou se obvykle nezdravě stravuje. Přemíra tuků a masitých pokrmů zatěžuje játra a ledviny, které tělo zbavují zplodin metabolismu. Obezita navíc bývá spojena s vysokým tlakem a cukrovkou, což jsou rizikové faktory ledvinného selhání.

Zdroj: síť dialyzačních středisek

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.