Úřad práce nesprávně vyúčtoval 37 miliard

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil v účetní závěrce Úřadu práce ČR za rok 2013 formální chyby za 37,6 miliardy korun. Většina z nich byla způsobena špatnou opravou výnosů minulých účetních období.

Úřad práce uvedl, že přijme nápravná opatření. Podle stínového ministra práce Miroslava Opálky (KSČM) to nestačí.
»Největší chyby, která představovala dvě třetiny zjištěných nesprávností, se úřad dopustil tím, že o opravě výnosů minulých účetních období účtoval na nesprávný syntetický účet,« uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková. Tuto opravu Úřad práce provedl proto, že v minulosti vykázal pohledávku a související výnos v nesprávné výši 23 miliard korun namísto 230 tisíc korun.

Stínový ministr práce a sociálních věcí a místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Miroslav Opálka byl informací NKÚ zaskočen. »Splést se o tolik řádů v ústředním státním orgánu, kde člověk předpokládá, že účtují odborníci, je neslýchané a nevím, jestli to nebyl jeden z podnětů k řešení personálních otázek, který se dozvídáme s určitým zpožděním,« řekl našemu listu. Očekává nyní, jak se k nálezu NKÚ postaví nejen Úřad práce, ale také ministerstvo práce, a zejména vláda, která projednává všechny nálezy NKÚ.

»Předpokládám, že vedle sněmovního kontrolního výboru se tím bude zabývat i výbor pro sociální politiku, o což jsem okamžitě po vyslechnutí zprávy NKÚ požádal jeho předsedu,« dodal Opálka.

Jen přijetí nápravných opatření nestačí

Úřad práce se chce s obsahem zprávy NKÚ podrobně seznámit. »Přijmeme nápravná opatření včetně propracovanějšího metodického ošetření těch oblastí, ve kterých byla učiněna kontrolní zjištění,« reagovala Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením úřadu. To podle Opálky nestačí. »Myslím si, že na takovou chybu nelze reagovat pouze tím, že dojde k přijetí nějakých nápravných opatření. Možná by se mělo uvažovat i o personální změně, samozřejmě pokud tak již nebylo učiněno,« míní stínový ministr.

Úřad práce podle zjištění kontrolorů například do přehledu o peněžních tocích zahrnoval operace, které tam nepatřily. V příloze účetní závěrky zase vykázal splatné závazky z pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a veřejného zdravotního pojištění přes sto milionů korun, jejich skutečná hodnota byla ale ke konci roku 2013 nulová. Rovněž nevykázal správnou hodnotu zůstatků podrozvahových účtů a v závěrce vůbec neinformoval o použitých účetních metodách.
Naproti tomu v účtování vyplacených dávek Úřad práce nijak významně nechyboval.

»Právě proto NKÚ při vyhodnocení spolehlivosti účetní závěrky dospěl k názoru, že účetní závěrka Úřadu práce za rok 2013 podává – s výjimkou významných nesprávností v rozvaze a přehledu o peněžních tocích a s výjimkou přílohy účetní závěrky – věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví
a finanční situace Úřadu práce,« uvedla Málková.

Kontroloři také zjistili, že Úřad práce porušil i rozpočtovou kázeň. Neodvedl totiž včas do státního rozpočtu vratky přeplatků z poskytovaných dávek v hodnotě 14 milionů korun. V několika případech porušil zákon o majetku, když například v zahraničí neuplatnil včas pohledávky státu, které pak kvůli tomu zanikly.

Haló noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.