Kavárna, obchod s oblečením nebo příprava zdravých svačin. V těchto oblastech společnost Možnosti tu jsou spadající pod Diakonii Západ podniká a zaměstnává přitom zdravotně znevýhodněné. Počet handicapovaných, kteří během osmiletého působení organizace získali práci, letos přesáhl stovku.
Plzeň – Pavel Süssenbek je zaměstnaný v Café Restaurant Kačaba už od roku 2008. Nejdříve začínal v kavárně, později přešel do kuchyně. „Jako kuchař jsem se stoprocentně našel. Mám práci, která mě baví, naplňuje a do které chodím s radostí,“ nešetřil Plzeňan chválou. Spokojenost v zaměstnání se ovšem pozitivně odráží také na jeho zdravotním stavu, Süssenbek neužívá už téměř žádné léky. „Kačaba stojí také na pozadí mého partnerského vztahu,“ usmíval se muž, jehož velkou vášní je fotografování.
Právě Kačaba je pilotním projektem společnosti Možnosti tu jsou, jehož zřizovatelem je Diakonie Západ. Podle ředitele společnosti Romana Hajšmana projde ročně touto službou osm až deset hendikepovaných. „V pracovní rehabilitaci je trénujeme v tom, jak získat a udržet si zaměstnání a tím uspět na otevřeném trhu práce. V současnosti si držíme 75procentní úspěšnost,“ sdělil Hajšman.
Mezi další stěžejní projekt společnosti Možnosti tu jsou určitě patří SecondHelp. „Nejvíce absolventů nachází práci v našem řetězci, který nabízí kvalitní oblečení z druhé ruky už v pěti obchodech, a to v Plzni, Klatovech a Nýrsku. V pondělí otevřeme novou pobočku také v Sušici, čímž překonáme metu 100 zaměstnanců se zdravotním znevýhodněním,“ upřesnil Hajšman.
Jedním z těch, kteří získali místo v obchodě s oblečením, je také Jaroslav Váňa. Ten po střední škole utrpěl úraz, kvůli němuž má třetí stupeň postižení. „Vyzkoušel jsem dvě zařízení. Nakonec se na mě usmálo štěstí a začal jsem pracovat v SecondHelpu, v té době se ještě nacházel v Domě kultury Inwest. Jsem velmi rád, ze mám náplň dne a snažím se pravidelně dělat nějakou činnost,“ řekl Váňa. Vedení společnosti Možnosti tu jsou nedávno rozjelo v západočeské metropoli další podnikání, inspiraci přitom našlo v Hradci Králové.
Šesti školám v Plzni dodává denně zdravé svačiny. Objednávka jde udělat přes internet. Aktuálně dodává společnost svačinu asi dvěma stům dětí. Cena zdravé svačiny, o jejíž přípravu se stará osm hendikepovaných, se pohybuje mezi 17 a 30 Kč.
„V současnosti hledáme větší prostory pro přípravu, nemůže se totiž do kuchyně v Kačabě vejít, a také dotaci na provoz, protože se na této službě nedá vydělat,“ dodal Hajšman. Žádný ze zmíněných projektů ovšem nepřináší zisk. Měsíčně je potřeba je dotovat 50 až 60 tisíci korunami.
KLÁRA MRÁZOVÁ
Plzeňský deník
http://plzensky.denik.cz/
Přidejte odpověď