Univerzita má slovník znakového jazyka

Do unikátního výkladového slovníku znakového jazyka mohou všichni zájemci nově nahlédnout na internetu. Za jeho vznikem stojí tým Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás Masarykovy univerzity.

Jejich počin je výjimečný hlavně tím, že i ve světovém kontextu jsou výkladové slovníky ze znakové řeči naprosto ojedinělou záležitostí. Slovník zatím nabízí tisíc hesel, do budoucna by se měl rozrůst na pětinásobek.
„Na Masarykově univerzitě je přibližně stovka neslyšících studentů a zaměstnanců. Slovník má sloužit mimo jiné jako základní nástroj při jejich výuce a odborné práci. Opřít se o něj budou moci ale i profesionální tlumočníci,“ řekl vedoucí oddělení znakového tlumočnictví střediska Teiresiás Tomáš Sklenák. Na webu www.dictio.info je v záhlaví každého hesla videozáznam, v němž mluvčí znakového jazyka artikuluje znak z čelního i bočního pohledu.
Další videonahrávky pak zachycují význam slovníkového hesla nebo jeho použití v kontextu. Slovník nabízí i možný překlad do češtiny.
„Spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni k heslům připojujeme také avatara, tedy virtuálního mluvčího, který slouží jak ke kontrole transkripce, pomocí níž se jeho pohyb generuje, tak pro přesnější analýzu znaku, kterou videozáznam přirozené artikulace neumožňuje,“ vysvětluje ředitel střediska Petr Peňáz. Některé odborné výrazy nejsou v českém znakovém jazyce ustáleny nebo chybějí, a týmy neslyšících proto musí novou podobu znaku navrhnout. Slovník publikuje i tyto návrhy – v současnosti například terminologii biologie, informatiky a speciální pedagogiky.

Mutace – Právo

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.