Najít kvalitního zaměstnance je stále problém. Firmy se snaží udržet si schopného člověka, a to i ve chvíli, kdy mu životní situace neumožňuje zařadit se plně do výrobního procesu.
ilustrační foto: Flickr.com
PROSTĚJOV Vyjít si vstříc platí na trhu práce nejen o zaměstnancích, ale také o firmách. Často se člověku stane, že mu tíživá situace neumožní pracovat na plný úvazek.
Zranění, nemoc, ale i změna rodinných poměrů přijdou ve chvíli, kdy to nejméně čeká. I na takové situace ale dokážou firmy reagovat. Zaměstnat handicapovaného člověka, který pro ně několik let odváděl kvalitní práci, je pro ně samozřejmostí.
„Náš typ výroby, kde je nepřetržitý a fyzicky náročný provoz včetně nočních směn, je v tomto směru bohužel dost limitující a nemáme příliš mnoho možností pro uplatnění handicapovaných osob,“ říká Kateřina Krausová ze společnosti Mubea. „Jelikož máme již téměř tisíc zaměstnanců, zaměřujeme se především na to, abychom byli schopni zajistit adekvátní práci pro ty z nich, u kterých dojde v průběhu pracovního poměru k nějakému omezení – ať už v důsledku úrazu nebo třeba nemoci.“ Jako příklad uvádí hned dva kolegy z výroby.
„Jeden měl těžkou havárii na motocyklu, která skončila plným invalidním důchodem. Když mu byl po nějaké době plný invalidní důchod snížen na částečný, umožnili jsme mu návrat do práce na snížený pracovní úvazek se zohledněním zdravotních omezení, která má,“ uvedla Krausová. Muž z výroby přešel na údržbu nástrojů, kde již několikátým rokem pracuje.
„Druhý kolega z výroby se po těžké nemoci nemohl vrátit do nepřetržitého provozu na noční směny. V rámci jednotlivých provozů jsme proto udělali drobné změny a přesunuli jej na jinou halu, kde bylo možné, aby pracoval pouze na ranní směně,“ říká Kateřina Krausová, a jak dodává, tyto dva příklady jsou jen špičkou ledovce. Podobných zaměstnanců mají více. Za každým z nich stojí příběh, kdy jim nemoc nebo úraz zasáhly do života.
„Lidí, kteří jsou k firmě loajální a pracují u nás dlouhodobě, si vážíme, a pokud je to jenom trochu možné, snažíme se jim najít uplatnění. Zásadní je ochota jednotlivých vedoucích provozů, kteří pak musí vše zorganizovat a zajistit, aby chod výroby nebyl narušen. Jsme hrdí, že takové vedoucí máme, a myslím si, že si toho cení i naši zaměstnanci. Je přece dobré vědět, že je tu někdo, na koho se můžete spolehnout,“ dodává Krausová.
Lenka Carbolová, redaktorka příloh
Mladá fronta DNES –
Přidejte odpověď