Varují před krmením labutí pečivem. Plavci pak mají kožní onemocnění

Lidé, kteří hlavně v zimě krmí pečivem labutě na plzeňských boleveckých rybnících, působí správcům oblíbených rekreačních ploch starosti.

Na Velkém boleveckém rybníce se zdržuje i víc než sto labutí. I když jejich krmení zakazují tabule, správci vod odhadují, že při pěkném počasí lidé naházejí ptákům i 100 až 200 kilogramů pečiva za den. Může to působit potíže nejen ptákům, pro které to není vhodné krmivo, ale v létě i lidem, neboť se zhorší kvalita vody a také se zásadně zvyšuje riziko parazitárního onemocnění kůže takzvanými cerkáriemi, řekl dnes ČTK Richard Havelka z městské organizace Správa veřejného statku.
Cerkáriová dermatitida je svědivá vyrážka. Při koupání ve volné přírodě ji způsobují cerkárie – jedno z vývojových stádií parazitických motolic, které v dospělosti žijí v těle vodních ptáků. Na Velkém boleveckém rybníku se předloni u několika plavců objevily příznaky dermatitidy.
Lidé si podle Havelky neuvědomují, že rohlíky, chleba a knedlíky nejsou přirozenou potravou labutí, nesvědčí jejich trávicímu traktu a znamenají jen prázdné kalorie bez výživové hodnoty. „Labutě nevhodnou potravou ztrácejí, i když to na první pohled není patrné, kondici a snadno se stávají obětí nemocí nebo parazitů. Každoročně jsou zaznamenány úhyny labutí právě vlivem zcela nepatřičné stravy,“ upozornil Havelka.
Krmení labutí neprospívá ani kvalitě vody. Z donesených metráků pečiva se do vody uvolňují živiny – buď z exkrementů ptáků nebo uhníváním pečiva na dně. „A právě dostupnost živin, respektive fosforu, brzy na jaře podporuje růst vláknitých řas, které vytvoří zelené a velmi těžko odstranitelné baldachýny vznášející se na vodě a podél břehů,“ uvedl hydrobiolog Jindřich Duras. Podle něj krmení labutí ptáky na rybníku zdrží delší dobu, čímž se zvyšuje riziko cerkáriové dermatitidy. Když se voda oteplí, začnou se aktivovat vodní plži, ze kterých se uvolní přezimující cerkárie, a napadnou labutě. V nich se z cerkárií stanou dospělé motolice. „Rychle a masivně produkují vajíčka, z nichž se okamžitě líhnou larvičky, které napadají vodní plže. Labutě odletí, ale nakažení plži zůstanou a cerkárie se z nich mohou uvolňovat celou sezonu,“ varoval Duras.
Výstražné tabule a informační panely lidé krmící ptáky neberou na vědomí. Když se jim správci vod pokoušejí krmení rozmluvit, jsou nevybíravě hrubí, řekl Havelka. Upozornil na to, že jakékoliv znečišťování povrchových vod cizími látkami je možné posuzovat jako překračování zákona o vodách.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.