Po vzoru Ostravy nabídne od letošního roku opavská městská policie vozíčkářům možnost nechat si označit invalidní vozíky a další kompenzační pomůcky takzvanou syntetickou DNA.
V Ostravě, kde s tímto projektem začali loni jako první v ČR, už strážníci označili 46 invalidních vozíků a v následujících týdnech s tím budou pokračovat. Opava se připojí v létě.
Vozíky, ale například i speciální kočárky pro postižené děti a podobné kompenzační pomůcky mohou být díky označení, které je viditelné pouze pod speciální lampou, v případě odcizení a následného objasnění případu lépe identifikovány, a vzroste tak šance, že budou moci být vráceny majiteli. Navíc by mělo jít o preventivní opatření, protože kromě speciálního DNA znaku jsou vozíky označeny i nálepkou, která by měla odstrašit zloděje. Jedním z prvních vozíčkářů, kteří si nechali svůj vozík loni označit, je Pavel Carbol. „Ideální by bylo, kdyby už při schvalování invalidního vozíku byla pomůcka takto označena. Nikdy nevíte, kdo vás napadne na ulici a srazí vás z vozíku, ostatně o tom svědčí i nedávný případ napadeného a okradeného vozíčkáře z Ostravy,“ řekl.
Registr odcizených jízdních kol se buduje od roku 2012 a v minulém roce do něj ostravští strážníci začali zařazovat i kompenzační pomůcky pro postižené. „Vozíčkáři nás upozorňovali, že takový vozík vyjde i na 150 tisíc korun. Nyní je v Ostravě takto značených 46 vozíků a brzo přibydou další,“ řekl Jaromír Kolařík z Městské policie Ostrava.
Řada vozíčkářů podle něj kupodivu nevidí v označování smysl, i když situace se mění. „Už se dočetli, že se kradou i invalidní vozíky, ať už ze sklepů, nebo na ulici,“ řekl Kolařík.
Aleš Honus
Právo
Přidejte odpověď