Příspěvky na péči jsou nízké

ilustrační foto: Cohdra / MorgueFile

Výdaje na příspěvek na péči pro postižené a seniory každoročně rostou. Loni překročily 20,4 miliardy korun. Proti roku 2013 se zvedly zhruba o 860 milionů. V roce 2007, kdy se dávka zavedla, činily 14,6 miliardy.

ilustrační foto: Cohdra / MorgueFile

Vyplývá to ze zpráv ministerstva práce o vyplacených dávkách a z publikací výzkumného ústavu práce. Podle nich postupně přibývá lidí, kteří peníze na opatrování od státu dostávají.

Příspěvek na péči se lidem, kteří jsou závislí na pomoci, vyplácí od roku 2007. Za dávku si postižení a senioři mají platit pečovatelku, stacionář či pobyt v domově. Dospělí dostávají podle svého stavu měsíčně 800, 4000, 8000 a 12 000 korun a děti 3000, 6000, 9000 a 12 000 korun. Analýza ale ukázala, že zhruba dvě třetiny příjemců si za peníze od státu služby u registrovaných poskytovatelů nekupují.

Na konci loňska pobíralo příspěvek 331 000 lidí. Proti roku 2007 jich bylo o 75 000 víc. Zvyšovaly se také výdaje. Loni do příspěvků putovalo 20,4 miliardy korun, předloni to bylo 19,54 miliardy. Důvodem meziročního růstu bylo podle zprávy o vyplácení dávek to, že vyšší příspěvky začalo dostávat víc lidí.

Z celkového ročního přírůstku 6100 příjemců zhruba 4500 mělo druhý nejvyšší příspěvek, uvádějí autoři.

Česká společnost stárne. Výrazně bude přibývat hlavně lidí v hodně vysokém věku, kteří se neobejdou bez pomoci a služeb. Zatímco předloni žilo podle statistiků v Česku kolem 35 300 mužů a žen nad 90 let, do roku 2020 by se počet podle demografických propočtů mohl téměř zdvojnásobit. Lidé nad 65 let tvoří nyní asi 17 procent obyvatel, za pět let by to mohla být pětina.

Výzkumný ústav práce a sociálních věcí ve své dřívější studii doporučil příspěvek na péči upravit. Lidé, kteří by žili doma a platili si péči profesionálů, by podle autorů měli dostávat o několik tisíc korun víc než dnes. Naopak příjemci nejnižší částky, jimž pomáhají příbuzní či známí, by dávku dostávat neměli. Opatření by zvýšilo tlak na vznik terénních služeb, vytvořila by se nová pracovní místa.

Po zvýšení příspěvků volá rada postižených. Poukazuje na to, že od svého zavedení se dávka nevalorizovala, ceny přitom rostou. Rada důrazně odmítá případné snížení částky od státu, pokud má člověk péči v rodině. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová ČTK už dřív řekla, že se o vhodném modelu a možných úpravách bude letos jednat. Její úřad chystá komplexní novelu zákona o sociálních službách.

Haló noviny

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.