Desítky až stovky rodin s handicapovanými dětmi čelí absurdní situaci. Kvůli novému občanskému zákoníku totiž nemohou používat auta, na která dostali peníze od státu.
Televize Barrandov
Vozy jim tak celé měsíce zbytečně stojí před domem. Problematická situace teď komplikuje život i dvěma rodinám z Olomouce.
Obě rodiny teď spojuje jedno, potřebují auto, na které dostali peníze od státu. Příjemce sociální dávky jsou ale handicapované děti, nikoli jejich rodiče. V registru vozidel proto musí být uvedeno jako majitel právě dítě a to přihlášení vozidla zdržuje.
KOBEROVÁ:
Je třeba žádat soud o schválení právního úkonu za nezletilého. Je potřeba napsat žádost, odevzdat a čekat a čekat.
Auto mohou Koberovi používat už jen týden, poté jim vyprší platnost převozních značek a budou muset čekat na rozhodnutí soudu. To může trvat i několik měsíců. Jak informuje vydání časopisu Týden, problémům by se dalo zčásti předejít tím, že se rodiče handicapovaných dětí s potřebnými dokumenty obrátí na soud a to ještě před nákupem vozu.
Václav KRÁSA, předseda; Národní rada osob se zdravotním postižením ČR:
Ti lidé mohou požádat o takzvaný institut předběžného opatření, to ale zase stojí deset tisíc korun.
Podle ministerstva spravedlnosti je nový občanský zákoník ale v řešení tohoto problému vstřícnější, než předchozí a souhlas soudu navíc chrání dítě.
Kateřina HROCHOVÁ, mluvčí Ministerstva spravedlnosti: Se vyžaduje souhlas soudu u motorových vozidel, které nemají zanedbatelnou hodnotu. Pokud by došlo k nákupu staršího vozidla, tak ten souhlas by nemusel být vyžadován.
Problém by mohla vyřešit novela občanského zákoníku. „Kdyby se právě udělovala výjimka při zápisu do registru motorových vozidel u těch osob mladších osmnácti let,“ uvedl Václav KRÁSA.
Desítkám rodin včetně té Martina a Ondry teď nezbývá než doufat, že se podaří prosadit pozměňovací návrh.
Celý článek s detailně vyloženou problematikou je ve vydání časopisu Týden ze dne 16.2.
Přidejte odpověď