Hradí pojišťovna doprovod dítěte nebo postiženého v sanitce?

ilustrační foto: Flickr.com

Dotaz: Zajímalo by mne, jak to má pacient se ZTP/P, nezletilá osoba, nesvéprávná osoba, mentálně postižená aj. s doprovodem z nemocnice. Je fajn, že ji přepravuje vyškolený personál, ale není to např. pro 2leté dítě, mentálně postiženou osobu či osobu těžce tělesně postiženou která nechce nikomu hodinu vysvětlovat jakou potřebuje manipulaci, traumatizující.

ilustrační foto: Flickr.com

Odpověď:
Doprovod bohužel může být indikován pouze v případě, že převážená osoba je dopravována do zdravotnického zařízení nebo z něj. Vždy to záleží na ošetřujícím lékaři, zda usoudí, že je doprovod potřeba či ne.

Děje se tomu tak především v situacích, kdy převážená osoba bude potřebovat ve zdravotnickém zařízení péči doprovodu např. dítě, těžko se orientující osoba či mentálně postižená osoba. Jelikož rozhodnutí o nutnosti doprovodu je pouze na lékaři, v mnoha případech by nemělo být těžké se s ním domluvit.

K převozu pacienta z nemocnice mluvčí VZP Oldřich Tichý uvádí:
„Při propouštění pojištěnce z lůžkového zdravotního zařízení do domácího ošetřování doprovod indikován není. V sazbě za jeden kilometr je zahrnut odborný dohled a nezbytná péče v průběhu transportu a předání pacienta v místě bydliště. Je tedy vhodné při propuštění a transportu pacienta z nemocnice vyčkat doma a od posádky sanity ho jen převzít.“

Podle něj v tomto případě nejsou žádné výjimky, což jak píšete pro mnohé osoby může být traumatizující.

Určitou možností je, že se osoba doprovázející pacienta domluví přímo s posádkou sanitky, aby mohla pacienta doprovázet. Provozovatel sanitky po ní však může chtít cestu zaplatit.

Jiří Marek
invArena

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.