Do práce mezi kolegy jde s chřipkou 28 procent Čechů, k lékaři jich zamíří třetina. Do práce žene nemocné obava z poklesu příjmu nebo pracovní závazky a termíny. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, která se na téma zaměřila začátkem února, kdy v Česku vrcholila chřipková epidemie.
Zhruba dva z pěti nemocných, kteří s chřipkou vyrazí k lékaři, skončí v dočasné pracovní neschopnosti. Ostatní po návštěvě doktora čerpají dovolenou. Bez lékařské rady zůstane doma „na dovolené“ 17 procent lidí, z domova pracuje 15 procent lidí.
Dvě pětiny lidí, kteří s chřipkou chodí do práce, vede do práce obava z poklesu příjmu. Ta převažuje zejména mezi lidmi bez maturity. Další dvě pětiny chtějí dodržet pracovní závazky, termíny zakázek, případně pracují na směny. Tento důvod převažuje naopak u lidí s vysokoškolským vzděláním. Ztráty zaměstnání se obává sedm procent pracujících nemocných, osm procent má pocit nepostradatelnosti.
„Jen malou útěchou pro okolí pracujících nemocných mohou být jejich výčitky, že nakazí své kolegy. Jsou vlastní téměř polovině z nich,“ uvádí STEM/MARK.
Průzkum se v dotazníku ptal i na možnost očkování proti chřipce. O očkování neuvažuje 85 procent ekonomicky aktivních Čechů. Více než polovina z nich se domnívá, že očkování nepomůže.
Přidejte odpověď