Chipsy a čokolády ze škol zmizí

Novela školského zákona, která mj. upravuje pravidla vzdělávání žáků s postižením či zavádí jednotnou učňovskou zkoušku, v pátek získala podporu poslanců. Možnost domácího vzdělávání žáků 2. stupně základních škol pravice do předlohy neprosadila.

Pro novelu zvedlo ruku 138 ze 177 přítomných poslanců. S vládní koalicí hlasovali také poslanci KSČM a Úsvitu. Proti bylo 27 členů ODS a TOP 09.

»Pro nás bylo zásadní to, že se do návrhu nedostala možnost domácího vzdělávání na druhém stupni základních škol,« zdůvodnila podporu normy členka školského výboru Marta Semelová (KSČM).

Je ale podle ní škoda, že z předlohy vypadly registry pedagogických pracovníků. »Myslím si, že by měl existovat určitý přehled o tom, jaké aprobace jsou potřeba, jaké učitele je nutno připravovat na pedagogických fakultách,« dodala poslankyně.

Naopak ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) to, že registr z předlohy vypadl, přivítal. Objevily se totiž podle něho nepravdivé informace, že zavedení registru by stálo sto milionů korun. »Stálo by to kolem dvou milionů korun. Chci proto poslancům ukázat finanční analýzu, která už je zpracována. Registr bude obsahovat další novela, kterou předložíme v dubnu,« řekl novinářům ministr.

Zákaz se týká i reklamy

Novela, kterou nyní dostane k projednání Senát, mění přístup k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Pro jejich integraci do hlavního vzdělávacího proudu se stanou základem podpůrná opatření, která žáci potřebují – například tlumočníky pro sluchově postižené.

Předloha také zakazuje ve školách prodej potravin, které jsou v »rozporu s výživovými požadavky«, např. chipsy, čokolády nebo slazené nápoje. Zákaz se týká i reklamy na tyto potraviny.
Novela rovněž zavádí jednotné závěrečné zkoušky na učilištích a upravuje postavení ředitelů škol, aby na nich mohli zůstat i po skončení šestiletého funkčního období.

Humbuk kolem Zlatušky

Pozměňovací návrh Marty Semelové, aby církevní školy neměly oprávnění zřizovat přípravné třídy v posledním roce před zahájením povinné školní výuky, poslanci neschválili. »Velmi mě to mrzelo, myslím si, že není dobře, aby se rozšiřovala možnost zřizovat přípravné třídy na církevních školách, mrzí mě, že sociální demokraté v tomto drželi basu s KDU-ČSL a můj návrh nepodpořili,« uvedla poslankyně.
Vášnivá debata se při včerejším projednávání normy vedla ohledně středečního odvolávání Jiřího Zlatušky (ANO) z čela školského výboru. Hlasování o jeho odvolání vyvolalo ANO, klub ho ale nakonec ve funkci v tajném hlasování podpořil a žádná výměna se nekonala.

Některé poslance rozhořčilo, že zápis z jednání výboru neodpovídal podle nich skutečnosti. Následně jej prý někdo upravil.

»Není možné, protože se nějaký klub rozhodne, že bude postupovat jinak, a to já plně respektuji, neuvést do zápisu a do usnesení to, co tam proběhlo,« prohlásil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
O něco později vystoupil František Vácha (TOP 09) a konstatoval, že v zápisu byly mezitím provedeny změny. »Už odpovídá tomu, jak to na tom školském výboru bylo,« podotkl.

»Zápis ze školského výboru přesně odpovídá jednání výboru. To, co tady sehrála pravice, byla vyloženě politická záležitost, kterou se zřejmě snažili oddálit hlasování o školském zákoně, takže to byly z jejich strany politické naschvály,« řekla Haló novinám Semelová, která byla jednou z ověřovatelek výboru.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek požádal, aby mandátový a imunitní výbor nebo sněmovna záležitosti patřičný závěr.

Haló noviny

(15, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.