Mhouření či mrkání u dětí může upozornit na vadu zraku

Na otázky ohledně zrakového postižení u dětí tentokrát odpovídá oční lékařka příbramské nemocnice MUDr. Soňa Karkanová.

– Jaký je nejčastější důvod návštěvy malého pacienta na očním oddělení a jak je to s četností dioptrických očních vad?

Nejčastějším důvodem návštěvy dětského pacienta na očním oddělení bývá zánět spojivek, ječné zrno, neprůchodnost slzných cest, ale také tupozrakost, šilhání či dioptrické oční vady. Obecně dioptrické oční vady rozdělujeme na krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, což je nepravidelné zakřivení rohovky, někdy i oční čočky.

– Budeme -li se věnovat přímo dioptrickým vadám, je možné je nějak rozdělit?

Dalekozrakost neboli hypermetropii má každé miminko hned po narození, vada postupem času většinou vymizí. U některých dětí ale vada přetrvává a projeví se špatným viděním do blízka. Po narození je oko v předozadní ose kratší, než je pro správné vidění třeba. U dětí se ale oko stále vyvíjí a roste, takže postupně dorůstá do normální velikosti a vše se samo upraví. Pokud však oko zůstane krátké, hovoříme o dalekozrakosti. V dětství a mládí se často vada nijak neprojevuje. Tím, že je dětské oko schopné velmi dobře akomodovat, vadu i několika dioptrií samo vyrovnává. Oči však musí vyvinout větší úsilí, takže se u dětí může projevit častá únava i bolesti hlavy, netrpělivost, apod. Krátkozrakost se u dětí často objevuje až ve školním věku, kdy dítě nepřečte text na tabuli, píše „nosem“, začne se vyhýbat některým hrám. Této oční vadě se také říká myopie, jedná se o refrakční oční vadu, při které dítě při pohledu do dálky vnímá neostrý obraz pozorovaného předmětu. Vada se většinou postupně zvětšuje, a to až do ukončení růstu. Okolo 20. roku věku se vývoj vady zpravidla zpomalí a dále se přibližně do 30 let mění jen nepatrně. Krátkozrakost je u dětí velmi častou oční vadou, může být vrozená (u předčasně narozených dětí) nebo získaná. Na vzniku krátkozrakosti se určitým způsobem podílí i současný způsob života, kdy děti většinu volného času věnují hrám na počítači, tabletu, mobilu či sledování TV (pohled do blízka). Vidění do dálky totiž stimuluje a pozitivně ovlivňuje pobyt na přirozeném světle a časté zaměřování pohledu na vzdálené předměty v okolí. A to je spojeno hlavně s aktivitami, které děti provozují venku, na hřišti nebo v přírodě. Pohyb na čerstvém vzduchu tedy prospívá nejen zdraví a fyzické kondici, ale i zraku. Astigmatismus tzv. cylindrická oční vada je způsobena nepravidelným zakřivením rohovky, někdy i oční čočky. U zdravého oka je rohovka pravidelná, tvarem odpovídá kulatému míči, a tak se světelné paprsky, které přes ni procházejí, lomí ve všech směrech stejně. Při nepravidelném tvaru rohovky, podobnému například míči na ragby, se světlo lomí v místech s větším či menším zakřivením různě, takže se paprsky na sítnici nesetkávají a vidění je rozostřené, pokřivené a zdeformované. Vada bývá zpravidla vrozená, ke změnám na rohovce může ale dojít také vlivem zánětů a úrazů očí, příčinou mohou být i onemocnění rohovky, operace či alergie.

– Odhalení zrakové vady je jistě pro rodiče velmi složité, jakých signálů je tedy potřeba si všímat, aby se přišlo na tyto vady co nejrychleji?

Je to mhouření očí, promrkávání, přivírání jednoho oka, nepřirozený sklon hlavy, bolesti hlavy, psaní „nosem“. Některé oční vady mají dědičnou dispozici, jako například tupozrakost.

(Celý rozhovor najdete v sobotu na webu: www.pribramsky.denik.cz)

DAGMAR ČERŇANSKÁ
Příbramský deník

www.pribramsky.denik.cz

(25, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.