Případ malé autistky skončil trestem pro šéfku centra

Odebráním peněz šéfce olomouckého Speciálně pedagogického centra skončil případ tříleté autistické holčičky z Ústína na Olomoucku, na který upozornila MF DNES. Pracovníci centra dívku nutili chodit do školky bez asistenta, podle České školní inspekce to byla chyba.

OLOMOUC V souboji, v němž proti sobě stála rodina tříleté autistické holčičky a olomoucké Speciálně pedagogické centrum (SPC), které dívku poslalo do školky bez asistenta takzvaně na zkoušku, dala Česká školní inspekce za pravdu rodičům a krok pracovníků SPC označila za chybu. Výsledkem je finanční postih vedoucí centra a dokument, který jeho zaměstnancům nařizuje, jak v podobných případech jednat. Stížnost na postup centra podal ke krajskému úřadu po zveřejnění kauzy na stránkách MF DNES jeden ze čtenářů.

Tříletá Ema, u níž odborníci odhalili poruchu autistického spektra (PAS), měla loni v září poprvé nastoupit do mateřské školy. Psycholog i psychiatr doporučili její integraci mezi zdravé děti s pomocí pedagogického asistenta, bez něhož se děti s podobnou diagnózou neobejdou. Když však rodiče žádali o potřebné razítko olomoucké SPC, setkali se s odmítavým postojem. Nejprve měli dceru do školky poslat samotnou, aby zjistili, jestli asistenta vůbec potřebuje. Odborníci už tehdy po zveřejnění případu nad takovým přístupem kroutili hlavami a od některých dokonce padala silná slova o sociálním experimentu na dětech s autismem.

Inspekce: Speciální pedagogické centrum udělalo chybu. Bezradní rodiče se nakonec rozhodli celý případ zveřejnit a jejich příběh na stránkách MF DNES oslovil čtenáře Jana Kubečka, který se rozhodl jednat, přestože rodinu osobně nezná.

„Toto je typ informace, nad kterou se člověk pozastaví a řekne si: Jak je toto možné? Bezpráví, navíc na postiženém dítěti, člověka zasáhne,“ vysvětluje své pohnutky Olomoučan Kubeček, který si článek přečetl na Facebooku poté, co ho sdílel jeden z jeho přátel.

„Naštvalo mě, že kritizuje místo toho, aby něco udělal. A přitom je to tak jednoduché – podat podnět zřizovateli stojí méně času než přečtení samotného článku,“ dodává. Napsal tedy stížnost na olomoucký krajský úřad, který společně s Českou školní inspekcí případ prošetřil.

„Shromážděná vyšetření jednoznačně dokladovala, že pro zajištění individuální integrace klientky je podpora asistenta pedagoga nezbytně nutná již od jejího nástupu do mateřské školy. Podmiňování vystavení doporučení pozorováním dívky při samotném pobytu v kolektivu dětí v mateřské škole bylo neopodstatněné. Vaše stížnost je důvodná,“ napsali nyní ve svém stanovisku úředníci.
Ředitel Pedagogicko-psychologické poradny a Speciálně pedagogického centra Olomouckého kraje Lubomír Schneider upozorňuje, že výtka se týká pouze tohoto případu.

„Česká školní inspekce ve svém vyjádření konstatuje, že stížnost je důvodná z hlediska nesprávného postupu při řešení tohoto konkrétního případu, nikoliv porušení jakékoliv legislativní normy,“ uvedl Schneider.

Speciální pedagožku a vedoucí SPC Ivanu Polákovou, která za rozhodnutím poslat tříletou Emu do školky bez pomoci asistenta stála, potrestal její nadřízený odebráním peněz.

„Opatření personální se týká finančního postihu vedoucí pracoviště Ivany Polákové,“ potvrdil Schneider. „Dále jsem vydal Metodický pokyn ředitele Pedagogicko-psychologické poradny a Speciálně pedagogického centra Olomouckého kraje k asistentům pedagoga u klientů s PAS, který popisuje, jak v případech klientů s PAS postupovat. Byli s ním seznámeni všichni odborní pracovníci,“ dodává Schneider. Sama Poláková se k tomu vyjadřovat nechtěla. „Nemám k tomu co říct. Pokud máte vyjádření ředitele, tak je ve stejném znění, jak bych se vyjádřila i já,“ odpověděla vedoucí SPC na dotaz, zda své pochybení uznává.

Rodiče tříleté autistické dívky nakonec razítko dostali v jiném SPC, jeli si pro něj až do Ostravy, kde jej po předložení všech odborných posudků získali takřka okamžitě. Malá Ema nyní chodí do školky s asistentkou a podle její maminky Hany Jeřábkové je vše v naprostém pořádku.

Rodina: Je to obrovské vítězství „Dcera si s asistentkou naprosto skvěle sedla. Zařazení do kolektivu dětí samozřejmě chvíli trvalo, ale z jejího chování je zřejmé, že tam chodí ráda. Když s dětmi být nechce, má možnost být sama v jiné místnosti, ale většinu dne s nimi tráví pohromadě,“ pochvaluje si Hana Jeřábková a dodává, že teď, když má rodina vše vyřízené, si konečně může užívat klidu.

„Poté co vyšel článek a já jsem si četla některé z reakcí, jsem chvíli pochybovala, jestli jsme to vůbec měli zveřejňovat. Jenže rodin, jako jsme my, je víc a nemají tu sílu s něčím bojovat. To byl taky hlavní důvod, proč jsme do toho nakonec šli, že se třeba něco pohne,“ vysvětluje. Pomyslnou štafetu však od rodiny, která příběh zveřejnila, přebral nakonec právě Jan Kubeček poté, co si o něm přečetl v MF DNES. Byl to právě on, kdo se nespokojil se zveřejněním případu a stížnost na úřady sám poslal.

„Jsem mile překvapená, že to pan Kubeček udělal, přestože se vůbec neznáme. Že Česká školní inspekce a krajský úřad jeho stížnost uznaly jako důvodnou, považuji za obrovské vítězství,“ komentuje výsledek kontroly Jeřábková.

Rodinu nyní čeká další kolečko vyřizování, blíží se totiž doba, kdy si musí vyběhat razítko na další rok.

„Olomoucké SPC nám sice nabídlo, že se na ně můžeme kdykoliv znovu obrátit, ale upřímně, asi to neuděláme. Ještě nevíme,“ uzavírá Jeřábková.

Barbora Taševská, redaktorka MF DNES

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.