Ve třech frekventovaných stanicích pražského metra dokončí Dopravní podnik během podzimu výtahy. To vítají především handicapovaní. Zároveň ale upozorňují na problémy některých stávajících bezbariérových stanic.
ČT 1
V září se cestující pražského metra dočkají bezbarierových výtahů ve stanicích I.P. Pavlova a Anděl. V listopadu pak bude hotovo i na Můstku.
Erik ČIPERA, ředitel sdružení Asistence: To jsou nejfrekventovanější stanice metra v Praze a my na to čekáme roky a hrozně se těšíme, protože to bude kvalitativní skok.
Celkem by tak mělo na konci roku být bezbariérových 39 stanic. Mezi ty patří i stanice Smíchovské nádraží. Zdejší plošinu ale vozíčkáři raději moc nevyužívají.
Jakub NEUBERT, instruktor osobní asistence: Problém tý plošiny je hlavně v tom, že je pomalá a poruchová.
Jen dostat se ven z metra nám trvalo asi 15 minut. A v minulosti se stávalo i to,že cestujícího ze zaseklé plošiny museli vyprošťovat hasiči.
Erik ČIPERA, ředitel sdružení Asistence: Lidi, který můžou, tak tuhle stanici vynechávaj, protože vám nezaručuje, že se opravdu nahoru dostanete.
Jiří ŠTÁBL, mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy: Je to řešení, které vznikalo v době, kdy v zásadě tyto šikmé shodišťové plošiny byly jakýmsi trendem.
Dopravní podnik chce do budoucna situaci řešit. Zatím ale lepší variantu nemá. Ta by se hodila i kvůli možnosti přestupu na vlakové nádraží. Dráhy totiž výtah nabízí, i když jenom nákladní. Výtahy budou ve stanicích metra přibývat i dál. Příští rok by měl výtah měl být na Palmovce a ve stanici Roztyly. V roce 2017 bude bezbariérové Karlovo náměstí a Opatov. Martin Tyburec, Česká televize.
Cílem dopravního podniku je zpřístupnění všech stanic metra vozíčkářům do roku 2025. Všechny 4 nové na prodloužené trase A, která má být zprovozněna 6. dubna, budou také bezbariérové.
Z aktuálního počtu 57 stanic metra je jich takto přizpůsobeno 36. Opatov a Roztyly na trase C pak umožňují bezbariérový přístup s doprovodem pomocí nákladních výtahů.
Přidejte odpověď