Inspirace z Británie. Kraj za 350 milionů staví domky pro mentálně postižené

foto: windchime sxc.hu

Větší samostatnost v rozvoji osobnosti a plnohodnotnější žití nabízí mentálně postiženým nové domky. Dvacet budov už je postavených, na dalších dvanácti se pracuje.

VYSOČINA Hejtmanství se rozhodlo transformovat tři ústavy sociální péče v Těchobuzi, Jinošově a Křižanově. V rámci projektu za 350 milionů korun staví domy, kam postupně stěhuje klienty z ústavů. Žijí v nich po šesti lidech.

„Bude postaveno 32 objektů k bydlení. V tuto chvíli je vybudovaných a zkolaudovaných dvacet z nich,“ sdělil Marek Homolka z odboru sociálních věcí krajského úřadu. Změny spojené se stěhováním vycházejí z nových standardů v oblasti sociální péče. Člověk se zdravotním znevýhodněním měl po dlouhou dobu – pokud o něj nebylo postaráno s pomocí rodiny – pouze jednu možnost na prožití svého života – za zdmi ústavu. „Jakkoli se ústavní péče proměnila za posledních 25 let k lepšímu, pořád platí řada omezení daná samotným prostředím,“ popsal Petr Krčál, krajský radní pro oblast sociálních věcí.

Díky transformaci budou mít postižení podle něj plnohodnotnější život. V domcích, kde žijí v menších skupinách, získají větší samostatnost k rozvoji osobnosti. „Chceme dát těmto lidem šanci uplatnit se, stát se součástí místní komunity,“ plánuje Krčál.

Vedení kraje čerpalo inspiraci ke změnám na exkurzi ve Velké Británii. Využilo i spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. „Směrodatné pro nás byly i pilotní projekty organizací působících v sociálních službách, které se rozhodly jít podobnou cestou. Transformace ústavu v Jinošově byla pilotním projektem, kde se celý proces ověřoval,“ dodal Krčál.

Počet zdravotně postižených v nových domcích po transformaci neustále roste. Do chráněných bytů se přemístili v prosinci v Bystřici nad Pernštejnem a Velkém Meziříčí. Na konci loňského roku bylo přestěhováno okolo sedmi desítek klientů ústavů. V rámci všech ukončených i vznikajících projektů se počítá s umístěním dvou stovek lidí.

Náklady na projekt jsou z největší části hrazeny z peněz Evropské unie. Ústavy se transformují v celém Česku, podle Krčála ale v největší míře právě na Vysočině a v Moravskoslezském kraji. „Správnost volby nového způsobu péče o lidi se znevýhodněním jsme prověřili v průběhu několika let života v pronajatých objektech i v prvních nově postavených domcích,“ dodal Krčál. Přestěhovaní lidé z ústavů se i v domcích mohou spolehnout na nonstop péči, kterou jim obstarává personál. Jeho početnost a vybavení domácích prostor se odvíjí podle míry postižení klientů.

K dvaatřiceti domům na bydlení je nutno přičíst i prostory, které se budou využívat k terapiím a denním aktivitám. Do celkového počtu více než padesáti objektů jsou započítávány také rekonstrukce již stojících objektů, které budou sloužit pro účely transformace.

„Třeba v Okříškách v současnosti chystáme dva objekty. Jeden se staví na zelené louce a druhý se přestavuje ze starší budovy, kterou jsme zakoupili,“ popsal Marek Homolka.

Fakta Kde se domky staví? Dokončeny jsou domy v Pelhřimově, Cetorazi, Velkém Meziříčí, Velké Bíteši, Bystřici nad Pernštejnem, Náměšti nad Oslavou, Hrotovicích, Pucově. Staví se v Humpolci, Horní Cerekvi, Počátkách, Novém Rychnově, Osové Bítýšce, Křižanově, Kadolci, Jaroměřicích nad Rokytnou, Okříškách.

Radek Laudin, redaktor MF DNES

Mladá fronta DNES

(19, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.