V nemocnici v Brně našli 3 muže z problémové ubytovny v Přerově

ilustrační foto: Flickr.com

Tři mentálně postižené muže, kteří zřejmě pocházejí ze zanedbané ubytovny pro nemocné v Přerově, někdo ve středu zanechal svému osudu na chodbě Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Provozovatel přerovské ubytovny Pavel Mirga odmítl, že by své klienty do nemocnice odvezl a odložil je tam.

 

ilustrační foto: Flickr.com

Vedení nemocnice ale tvrdí, že muži podle dokladů pocházejí z přerovské ubytovny, do níž byly svezeny desítky lidí z několika léčeben dlouhodobě nemocných a která bude do konce února zavřena. Radnice v Přerově i hejtmanství řeší, jak bude o nemocné lidi z ubytovny v Dluhonské ulici postaráno.
Tři z někdejších klientů z Přerova našli ve středu dopoledne pracovníci Nemocnice Milosrdných bratří v Brně ve vstupní části. „Šlo o tři starší mentálně postižené muže. Seděli tam patrně delší čas, v civilním oblečení. Byli vyhladovělí a žízniví. Nebyli schopni komunikace, ale z jejich lékařských dokladů, které měli u sebe, vyplývá, že byli z přerovského zařízení. Nikdo nám je oficiálně nepředal. Zbavit se takto klientů je nelidské a neseriózní,“ řekla dnes ČTK náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Marta Ondříková.
Nemocnice o klientech informovala brněnský magistrát. Všichni tři jsou k trvalému pobytu hlášeni v Brně. Magistrát poslal na místo své sociální pracovníky, kteří si trojici převzali a převezli je do pečovatelského zařízení pro mentálně postižené ve městě. Mirga dnes ČTK řekl, že trojici mužů do Brna neodvezl a netuší, zda jde o klienty jeho ubytovny v Dluhonské ulici. „Někteří klienti od nás už odešli, někteří tady zůstali a řešíme to s úředníky,“ uvedl pouze.
Mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová ve středu ČTK řekla, že Mirga v úterý oznámil, že 28. února zavře část ubytovny, ve které žijí zdravotně postižení. „Celkem jde o 34 lidí, z toho jen tři jsou z Přerovska. Zástupci města se problémem zabývají,“ uvedla. Mirga prý ukončením provozu reagoval na to, že s ním olomoucký krajský úřad zahájil správní řízení za neoprávněné poskytování sociálních služeb. Podle úředníků zatím není o osudu lidí z ubytovny rozhodnuto. „Příští týden by mělo být jasněji. Úředníci ze sociálního odboru předloží návrhy řešení,“ dodala Chalupová.
Podle informací ČTK obyvatelé „lazaretu“ platí měsíčně za ubytování 7000 korun, dalších 3500 korun je stojí strava. Jde o cenu na osobu bez ohledu na to, kolik lidí je na pokoji ubytováno. Na jednom pokoji žije až pět lidí. V celé ubytovně v Dluhonské ulici bylo na konci ledna ubytováno 88 lidí, zdravotně postižených je jich téměř polovina.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.