Týrali v libereckém penzionu seniory? To nyní zjišťují policisté

Ombudsmanka poukázala na špatné zacházení s klienty v libereckém penzionu pro seniory. Prošetřuje jej policie.

Na Penzion pro seniory Atrium v Liberci se zaměřila policie. Prověřuje, jestli v neregistrovaném domově důchodců nedocházelo k omezování osobní svobody klientů.
Policie reaguje na podnět Veřejné ochránkyně práv. Ta při kontrole zjistila řadu nedostatků a obrátila se na státní zastupitelství.

Jenže vedení penzionu se brání a pro změnu zvažuje žalobu na stát -prý jsou informace uvedené ve zprávě ombudsmanky lživé. „Je neuvěřitelné, že nás představitel státu takto veřejně očerňuje. Jde o nepodložené údaje,“ hájí se ředitelka Penzionu pro seniory Atrium Karla Kohoutová. Liberecký penzion je jedním ze čtyř neregistrovaných zařízení v ČR, kde ombudsmanka zjistila případy údajně špatného zacházení se seniory. Atrium je podle zprávy také jedním ze dvou zařízení, kde byla zjištění natolik závažná, že se ochránkyně obrátila na státní zastupitelství, zda nedochází k trestnému činu.

Policie šetří případ pro podezření z omezování osobní svobody. „Zatím se prověřuje, jestli došlo skutečně k trestnému činu a jestli ho spáchala konkrétní osoba,“ řekl liberecký státní zástupce Ivan Bernátek. „Případ šetří kriminální policie vyšetřování. Máme jej oznámen od prosince,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Ke zmíněnému omezování osobní svobody úřad ombudsmanky uvádí: „Někteří klienti byli v noci zamykáni na pokojích. Ze záznamů vyplývá, že sami klienti takové omezování osobní svobody nesou nelibě a protestují proti tomu. Řadě klientů jsou u lůžek nasazovány postranice. Podle kusých záznamů je účelem omezit je v pohybu (tomu odpovídá i nasazování tlumicích léků a uzamykání na pokoji), přitom není zřejmé, kdo o používání postranic rozhodl a proč. Používání postranic v zařízení se jeví jako mimořádně rizikové z hlediska poškození zdraví klientů (přelézání postranic) a jejich práva na volný pohyb.“

Správní řízení už s provozovatelem penzionu zahájil i krajský úřad.
Vedení domova kritiku odmítá a výtky ombudsmanky vyvrací jako nepravdy. „Pokud se zamykání dělo, tak jen ve výjimečných případech, pod kontrolou lékaře a vždy se souhlasem rodiny. Když třeba přijde klient z domova a nemá léky, má problém s orientací. Může si i ublížit, potom tu může bloudit po domě. Vždy to také bylo na určitou dobu, než si člověk zvykl na nové prostředí. Bylo to opatření na ochranu klientů,“ tvrdí ředitelka penzionu Kohoutová. „Postranice na postelích máme jen tam, kde je doporučil lékař pro ochranu klienta, aby například neupadl.“

Atrium není registrované zařízení. Ombudsmanka upozorňuje na to, že buď musí zařízení dodržovat vyžadované standardy a registrovat se k poskytování pobytových sociálních služeb, nebo s touto formou podnikání skončit. Podle ní by lidé neměli do těchto zařízení své blízké posílat. „Podstatné je, že nemají registraci k poskytování pobytové sociální služby. Obcházejí zákon,“ upozorňuje mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

Ředitelka to vnímá jako diskriminaci těch, kteří poskytují péči na komerční bázi v souladu s živnostenským zákonem. Český senior je podle ní rukojmím státu. „Nikde se neuvádí, že penziony pro seniory na komerční bázi jsou nelegální. Přesto paní ombudsmanka Šabatová deklaruje, že pokud si podnikatel vybere komerční způsob podle živnostenského zákona, provozuje služby nelegálně,“ tvrdí ředitelka Kohoutová. Penzionu se nepřímo zastal Pavel Eliáš, vedoucí nedalekého denního stacionáře U Antonína. „Někteří naši klienti šli do Atria a jejich rodiny měly vždy jen kladné zkušenosti. A to jsou lidé, kteří by jakékoliv nepravosti nenechali jen tak probíhat,“ řekl Eliáš.

Adam Pluhař, redaktor MF DNES

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.