Ve stacionáři pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením v Třebovicích začala v minulém týdnu kompletní přestavba. Jde o jedno ze zařízení Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava.
Do konce letošního roku zde bude vybudován nový domov pro stávající klienty a nově také chráněné bydlení pro šest nových obyvatel.
Po renovaci objektu bude mít domov kapacitu dvacet míst. Lidé, kteří potřebují péči a pomoc dalších osob, v něm budou moci žít trvale. Šest míst vznikne také v novém chráněném bydlení.
„Rekonstrukční práce si vyžádají náklady ve výši zhruba 23 milionů korun. Většina bude financována z evropských fondů, zbývající část pokryje zřizovatel naší organizace – statutární město Ostrava,“ vysvětlil vedoucí provozně technického útvaru Čtyřlístku Vratislav Prokop.
Dosavadní stacionář měl kapacitu 24 míst a handicapovaní klienti v něm pobývali během týdne, na víkend se vraceli domů. Po renovaci objektu bude mít domov kapacitu dvacet míst a lidé, kteří potřebují péči a pomoc dalších osob, v něm budou moci žít trvale. Šest míst pak vznikne také v takzvaném chráněném bydlení, bude určeno postiženým, kteří jsou částečně soběstační.
„Změna bude svým způsobem radikální,zejménapro ty, kteří se budou stěhovat do chráněného bydlení a budou mít více samostatnosti. Připravují se na ni nejen oni sami, ale i zaměstnanci,“ uvedla Bohdana Rywiková, mluvčí Čtyřlístku. Vedoucí stravovacího provozu stacionáře Anna Lištvanová vypracovala dokonce pro klienty nového chráněného bydlení „miniknihu vaření“. V ní najdou recepty, suroviny, návody na přípravu i způsob vaření se vším všudy, od zapnutí sporáku až po mytí nádobí a úklid kuchyňky. „Klienti musí vědět, jaký je přesný pracovní postup u konkrétních jídel, který je třeba dodržet. Tuto,kuchařku´ budeme využívat v chráněném bydlení a určitě podle ní budeme i vařit. Samozřejmě, už nyní si opakujeme recepty, aby je klienti nezapomněli. Věřím, že za půl roku zvládneme bez problémů alespoň osm pokrmů, které si budou umět uvařit sami,“ vysvětlila Rywiková.
Podle jejích slov se Anna Lištvanová chce zapojit také do vybavení jednotlivých domácností nového chráněného bydlení a přizvat i klienty, kteří budou pomáhat přímo při vaření. „Už jsme si to vyzkoušeli v Domově Barevný svět s jedním vozíčkářem, který se poprvé v životě podíval, jak to vlastně v takové velké kuchyni vypadá. Byl tím nadšený,“ dodala Anna Lištvanová.
IVA MUŠÁLKOVÁ
http://www.moravskoslezsky.denik.cz/
Přidejte odpověď