Chřipková epidemie, která se postupně šíří Českem, znovu upozornila na nízký zájem, který u nás lidé projevují o očkování. Zatímco například v Německu se proti chřipce nechává očkovat přes 20 % lidí, v České republice je to dlouhodobě jen něco málo přes 5 %. VZP přitom svým klientům nabízí, že jim letos opět vakcínu proti chřipce uhradí.
ilustrační foto: Brian Hoskins sxc.hu
Cena za očkovací látku by neměla překročit 200 korun. Vzhledem k tomu, že členové Klubu pevného zdraví mají nárok na příspěvek až do výše 500 korun na kalendářní rok na jakékoliv očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění, pohodlně jim pokryje nákup vakcíny v celé výši.
Chřipková vlna bývá tradičně nejsilnější na podzim a v zimě. V České republice se proti chřipce nechává očkovat asi 5-7 % lidí. Oproti tomu v Německu, Velké Británii, Francii či Španělsku se očkovat nechává přes 20 % a v USA dokonce 46 % lidí.
Jedním z důvodů malého zájmu českých pacientů může být i přežívající mýtus, že očkování může být zdrojem nákazy. To je ovšem nesmysl – u nás dostupné vakcíny jsou neživé, infekci proto způsobit nemohou. Ostatně i lidé v Česku jsou již po předloňské osvětové kampani VZP proti šíření podobných bludů odolnější. Potvrdil to průzkum, jehož výsledky najdete zde.
Očkování snižuje u zdravých dospělých riziko nákazy až o 90 %.
Cena za léčbu pacienta s chřipkou je do značné míry závislá na komplikacích. U ambulantní léčby se běžně pohybuje od 650 do 1 100 korun. U hospitalizovaných pacientů je to od 8 000 až do 35 000 korun. To jsou ovšem jen přímé výdaje pojišťovny na diagnostikovanou chřipku. Další náklady mohou souviset s onemocněními, k nimž je pacient oslabený chřipkou náchylnější, s pracovní neschopností a podobně.
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP
Přidejte odpověď