Léky do koše nepatří, upozorňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) veřejnost v informační kampani, kterou právě odstartoval. Cílem je poučit občany o správném nakládání s léčivy v domácnostech i likvidaci nespotřebovaných přípravků.
ilustračníé foto: sxc.hu
Kampaň vychází z loňského průzkumu lékového ústavu, který potvrdil, že řada lidí kupuje léky do zásoby, hromadí je doma a nesprávně je likviduje – vyhodí je s běžným odpadem nebo spláchne do WC.
„Lidé v některých otázkách, které se týkají správného zacházení s léčivy, stále tápou. Věřím, že jim kampaň poskytne potřebné informace a zároveň je povede k intenzivnější komunikaci s lékaři a lékárníky,“ řekl ke kampani ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.
Podle průzkumu SÚKL vyhodili Češi v roce 2013 léky za téměř dvě miliardy korun. Celkem bylo na český trh dodáno léků za 55,2 miliardy korun v cenách výrobce. Do lékáren odevzdává léky podle průzkumu jen polovina domácností, třetina je vyhazuje do popelnic nebo WC.
Pacienti se na informačním portálu pro veřejnost dozvědí, jaké jsou správné podmínky pro skladování běžně kupovaných léků, přípravků zhotovených v lékárnách i léků, které vyžadují speciální skladování.
Dozvědí se také, jaké nebezpečí hrozí, když užijí prošlý lék, jak postupovat, když se po léku objeví nežádoucí účinky. Informace se zaměří i na osvětu, jak nebezpečné je užití více léků se stejnou účinnou látku.
V kampani dostanou lidé informace, jak správně likvidovat nepoužitelné léky a jaký dopad má vyhazování léků do komunálního odpadu.
Kampaň zároveň nabádá pacienty, aby o své léčbě a užívaných lécích mluvili s lékaři a lékárníky. Měli by je vždy upozornit na to, jaké další léčivé přípravky, včetně volně prodejných, zrovna užívají.
Často totiž může pacient nevědomky brát léky sice s rozdílnou obchodní značkou, ale se stejnou účinnou látkou, takže hrozí předávkování. Jindy zase užívá léky s různými účinnými látkami, které ale mohou navzájem reagovat a nepříznivě ovlivnit pacientovo zdraví.
Přidejte odpověď