Snižování dotací od státu přinutilo provozovatele sociálních služeb v regionu k zakládání takzvaných sociálních podniků.
Valašsko – Svoji „firmu“ rozjeli před časem například Charitě v Novém Hrozenkově. Od prosince loňského roku nabízejí úklid bytu, domu, chaty, chalupy, případně společných nebytových prostor činžovním domě, ale také kanceláří. „Rozhodli jsme se tak i proto, že s touto činností máme zkušenosti. Práce zajišťujeme u našich klientů. Tak proč ne jinde,“ říká ředitelka Charity Svaté rodiny v Novém Hrozenkově Danuše Martinková.
Získané prostředky využije hrozenkovská Charita zejména pro Denní stacionář Slunečnice. „Tady už druhým rokem fungujeme bez jakékoliv dotace,“ chlubí se Danuše Martinková.
V úklidové službě zaměstnávají zatím dva pracovníky. „Jsme v začátcích. Pokud ale bude zájem, jsme připraveni dát práci i dalším lidem,“ podotkla Martinková.
V jiném postavení je v tomto směru Diakonie ve Valašském Meziříčí. Její středisko získalo před časem zelenou pro rozjezd sociálního podniku. Jako první na Valašsku. „Projekt nese název Palomino. Inspirovali jsme se v zahraniči. Konkrétně v Holandsku,“ vysvětlila ředitelka valašskomeziříčského střediska Diakonie ČCE Zdislava Odstrčilová. Diakonie ČCE fungováním sociálního podniku pokryje přibližně polovinu potřebných prostředků. „Dotace státu se v tomto směru pohybuje mezi čtyřiceti až padesáti procenty,“ uvedla ředitelka.
V současné době pracuje v Palominu meziříčské Diakonie devět lidí. Zaměstnaní jsou na běžný i zkrácený úvazek. Pro své klienty poskytují širokou škálu služeb. Od praní a žehlení prádla či úklid přes vyzvedávání dětí ze školských zařízení, doprovody seniorů k lékaři, donášku obědů až po poštovní poslíčky úřadům či firmám. „Těší nás, že je o služby zájem. Naši zaměstnanci zažívají i přes svůj handicap pocit potřebnosti,“ konstatovala Zdislava Odstrčilová.
Práci s postiženými lidmi se v oblasti pracovních aktivit věnují také v Rožnově pod Radhoštěm. Jednou z organizací je tady Domov Kamarád. „Provozujeme sociálně terapeutické služby. Součástí je i nácvik pracovních dovedností. Přispíváme tak k samostatnosti, soběstačnosti a zvyšování sebevědomí uživatelů našich služeb,“ řekl ředitel Petr Jelínek. Dvaatřicet lidí se tu věnuje pletení košíků, keramice a dalším pracovním aktivitám. „Nejde však o výdělečnou činnost v tom pravém slova smyslu. I když část produkce se snažíme prodat při různých charitativních akcích a podobně. Peníze pak používáme například pro nákup materiálu, pracovních pomůcek a podobně,“ dodal Petr Jelínek.
Další, kdo se práci s handicapovanými věnuje, je rožnovská Iskérka. Jde o centrum na podporu duševního zdraví. Jeho posláním je podpora dlouhodobě duševně nemocných a osob v psychické krizi. I tady je jednou z aktivit nácvik pracovních dovedností. „Devět našich klientů zabezpečovalo průvodcovské služby v kostnici za kostelem Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm,“ poznamenala mluvčí organizace Alena Jbaili. Vytvořit sociální podnik se v Iskérce zatím nepodařilo.
Největším zaměstnavatelem postižených lidí je vsetínské výrobní družstvo Irisa. „V současné době dáváme práci přibližně třem stovkám lidí. Zhruba šedesát procent z nich márůzná zdravotní omezení,“ informoval vedoucí závodu Vlastimil Juřička.
Dušan Póč
Valašský deník
Přidejte odpověď