Barborka proti Petrklíči: Stacionáře se přetahují o klienty i peníze

Od poloviny února začnou v Ledči nad Sázavou v jedné ulici fungovat dvě téměř stejná sociální centra. Podruhé během dvou měsíců vyrazí starosta Ledče nad Sázavou Zdeněk Tůma na slavnostní otevření centra sociálních služeb pro handicapované občany. A aby toho nebylo málo, bude to i ve stejné ulici.

Ledeč nad Sázavou – Nejdříve se na začátku prosince zúčastnil zahájení provozu nové budovy Centra denních služeb Barborka. V polovině února pak vyrazí do konkurenčního stacionáře Petrklíč, který ve městě vyrostl za zhruba 20 milionů korun.

„Nehodlám se vymezovat vůči žádnému subjektu,“ zdůrazňuje starosta svůj postoj k paradoxní situaci, kdy v sídle s necelými šesti tisíci obyvateli fungují dvě velmi podobná zařízení. A jejichž vedoucí nemají mezi sebou zrovna nejlepší vztahy.

„Ideální by bylo, kdyby se mezi sebou domluvili. Jenže je to tam na kordy,“ potvrzuje i radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál (ČSSD).

Spor se rozhořel ve chvíli, kdy Oblastní charita Havlíčkův Brod, která provozuje stacionář Petrklíč, odvolala z funkce ředitelky Ivetu Vrbovou. Ta si pak založila vlastní centrum Barborka, do nějž s sebou přivedla i velkou část klientů.

Od té chvíle ve městě fungují dva subjekty, které sahají po stejných penězích. „Od státu nebo kraje jsem zatím nedostala ani korunu, pokud nepočítám příspěvek z úřadu práce na lidi, které jsem zaměstnala. A to už fungujeme od března,“ tvrdí Vrbová, jejíž příjmy tvoří zejména sponzorské dary.

Se žádostí o dotaci se však obrátila také na krajský úřad. Poprosila ho o 1,5 milionu korun, přičemž roční rozpočet Barborky se pohybuje okolo 2,5 milionů.

„Kraj nemá moc možností si vybrat, které zařízení bude podporovat. Jedno z nich je zařazeno ve střednědobém plánu, který je platný pro dva roky. Je to hlavní plánovací dokument, který schválilo zastupitelstvo kraje předtím, než začala vyvádět paní Vrbová,“ přibližuje legislativní rámec sporu Krčál.

„Jedině může dostat peníze nad rámec tohoto dokumentu. Ty musí schválit rada i zastupitelstvo. A její žádost půjde do zastupitelstva v březnu,“ doplnil radní.

Poněkud smířlivější přístup volí současné vedení ledečské radnice. „Pokud si obě zařízení dají žádosti o příspěvek, bude o nich rozhodovat zastupitelstvo. A z pozice starosty budu apelovat, aby výše příspěvků zohlednila počet klientů. Tak to děláme na sportovištích i jinde,“ prozrazuje svůj postoj starosta Tůma (SNK pro Ledeč).

Momentálně má více klientů novější Barborka, kterou navštěvuje 16 uživatelů. Petrklíč poskytuje služby devíti. „Po odchodu paní Vrbové jsme měli jen tři. A doufáme, že s novým stacionářem jich bude ještě víc,“ tvrdí jeho ředitelka Anna Blažková. Nový stacionář nabídne postiženým lidem větší bezbariérové prostory, dokonalejší rehabilitaci i lepší oddělení jednotlivých terapií. Jeho stavba byla spolufinancována z evropských fondů.

K rozuzlení, nebo naopak dalšímu zamotání sporu může dojít v září. To se totiž otevře možnost vstoupit do sítě krajských zařízení sociální péče, v němž momentálně Barborka chybí. Pokud by o zařazení požádala, což dosud prý neudělala, rozjel by se schvalovací proces, jehož součástí jsou i průzkumy, jaké služby jsou kde potřeba. A obě konkurenční zařízení se ve své činnosti z velké části překrývají. Nejviditelnější rozdíl je v tom, že Petrklíč pracuje už s dětmi od tří let a Barborka s klienty nad 18 let.

František Jirků a Eva Streichsbierová, redaktoři MF DNES

Mladá fronta DNES

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.