Vědci se snaží Saúdské Araby přesvědčit o nevhodnosti uzavírat sňatky v rámci rodin, jak je v tamní společnosti zvykem. Království má neobvykle vysoký výskyt genetických onemocnění, což je důsledek této společenské praxe, napsal server gulfnews.
Genetik Ajmán Sulajmán usiluje o zavedení povinných lékařských testů snoubenců.
V saúdskoarabské televizi řekl, že množství endogamních sňatků, tedy manželství mezi příbuznými, stále přibývá. V roce 2004 tyto sňatky tvořily 53 procent uzavíraných manželství, nyní je to už 67 procent.
Doktor Sulajmán, který působí také jako konzultant v rijádské nemocnici krále Fajsala, řekl, že království hrozí množství genetických vad. Už teď patří k zemím s jejich největším výskytem. Genetická abnormalita se prý vyskytuje u jedné z 1000 osob.
Pro srovnání v USA je tento poměr 1:4000 a v Japonsku 1:8000. „Máme osmkrát vyšší genetických nemocí než Japonsko,“ řekl Sulajmán. „Musíme příbuzenské svazky omezit. Navrhuji proto zavést povinné předmanželské testování,“ dodal.
Království na nebezpečí rodinných svazků začalo upozorňovat před 11 lety a zavedlo tehdy program zvaný Zdravé manželství. Předmanželskou poradnou v něm od té doby prošlo přes 3,2 milionu občanů. Sulajmán řekl, že na začátku radu odborníků upustit od manželství uposlechlo jenom osm procent vyšetřených, nyní je to už 60 procent. „Chceme docílit stoprocentního souhlasu,“ sdělil.
O genetické zátěži mezi populací hovořila také doktorka Nihád Kašiová, která vede embryologické oddělení dětské nemocnice na východě království. Podle ní je endogamie příčinou 70 procent abnormalit zjištěných u plodů.
Přidejte odpověď