Krnovští lékaři objevili v těle ženy unikátního parazita

ilustrační foto: Andrew Ratto / Flickr.com

Pozor na syrové maso. Raději jezte jen řádně tepelně zpracované. Ženě na Krnovsku našli v těle červovitého parazita – ledvinovce psího. Samice tohoto parazita může dosáhnout délky až jednoho metru (foto parazita v článku).

ilustrační foto: Andrew Ratto / Flickr.com

Unikátní objev učinili lékaři nemocnice v Krnově na Bruntálsku, kteří při vyšetření močového měchýře své pacientky našli deseticentimetrového parazita. S největší pravděpodobností se jedná o ledvinovce psího (Dioctophyme renale), jehož výskyt dosud nebyl zaznamenán v Česku ani ve střední Evropě. Jak se žena nakazila, není jasné, na vině mohlo být nejspíš špatně tepelně zpracované maso. Jiné lidi ale sama nakazit nemohla.

Šestasedmdesátiletou pacientku přivezla v listopadu do nemocnice sanitka, poté co se v její moči objevila krev. „Většinou, když je krev v moči, tak člověk uvažuje, že jde o nějaký kamínek, zánět, eventuálně i nádor. Takový nález ale nikdo nečekal,“ řekl Pulcer. Při proplachu močového měchýře se venku objevil útvar vypadající jako sraženina, avšak nezvykle pravidelného podlouhlého tvaru. Při bližším zkoumání lékař zjistil, že se jedná o živý organismus červovitého tvaru krvavě červené barvy o délce deseti centimetrů.

Lékaři následně udělali pacientce další speciální vyšetření. Močový měchýř prohlédli miniaturní kamerou. A uvnitř objevili dalšího parazita přisátého ke sliznici. Toho následně odstranili chirurgicky. Nálezy putovaly na oddělení parazitologie Slezské nemocnice v Opavě a do Národní referenční laboratoře pro tkáňové helmintózy v Praze. Odborníci určili, že jde s největší pravděpodobností o ledvinovce psího. Potvrdit to ale ještě musí další testy.

foto: ledvinovec psí
foto: ledvinovec psí

„U prvního vzorku se nepodařilo určit pohlaví. U druhého, šesticentimetrového šlo o nezralou samičku,“ řekl Pulcer. Odstrčil řekl, že parazitologické vyšetření moči bylo negativní, žádná vajíčka se v ní nenašla. Asi po dvou měsících byl podle lékařů močový měchýř pacientky zcela zahojený.

Odstrčil řekl, že ledvinovec psí napadá většinou pravou ledvinu. Tak tomu zřejmě bylo i v případě krnovské pacientky. Z ledviny červ močovou trubicí putoval do měchýře. Žena možná pociťovala potíže, ale dokud neuviděla ve své moči krev, nepřipouštěla si je. Trpěla navíc dalšími vážnými zdravotními problémy, na něž před několika dny zemřela, ale které s parazity nesouvisely.

Jak dlouho mohli parazité v ženě žít, není jasné. „Životnost toho červa je pět let,“ řekl Pulcer. Informace o parazitovi hledali lékaři v literatuře i na internetu. I tam je jich ale poskrovnu. S ledvinovcem se nejčastěji setkávají veterináři, protože konečným hostitelem bývají psi.

„Ve střední Evropě je to ale rarita. Co se týče dostupné literatury, ve světě je několik desítek popsaných výskytů, většinou u zvířat v oblasti Kanady, Afriky, Asie, potažmo jižní Evropy,“ řekl urolog.

Nikoho dalšího podle něj žena nakazit nemohla. „Cyklus ledvinovce je velmi složitý. Musí tam být několik mezihostitelů a člověk nebo zvíře je konečný hostitel. Není možné, aby byla zdrojem nákazy pro jiné lidi,“ vysvětlil lékař.

Z čeho se žena nakazila, se už nejspíš nikdy nezjistí. „Měla ráda ryby, jak sladkovodní, tak mořské, a s největší pravděpodobností došlo k nákaze při požití špatně tepelně upraveného rybího masa. Předpokládáme, že se nakazila mořskou rybou,“ řekl Pulcer. Milovníci suši ale mohou být klidní: z tohoto pokrmu se žena určitě nenakazila, lékařům řekla, že suši nikdy nejedla.

Tato nákaza se vyskytuje v Severní a Jižní Americe, Asii a jižní Evropě.

Prvním mezihostitelem jsou potočnice račí, druhým různé ryby. Hlavním hostitelem je pes a jiní masožravci, ale také různí býložravci a člověk. Ledvinovec psí je největší parazitická hlístice, délka těla samců se pohybuje od 14 do 45 cm, samice měří 20 – 100 cm. Tělo cizopasníka je červené barvy, nejčastěji napadá ledviny konečného hostitele. Vyskytuje se také v močovodech, v močovém měchýři, v močové rouře. Dokonce byl i nalezen v játrech, srdci a volně v břišní dutině.

Příznaky: postižení ledvin probíhá poměrně dlouho zcela bez příznaků. Zjišťuje se vyšetření močového sedimentu, v němž se hledají vajíčka typického tvaru. Později se parazitace projeví krví v moči, ledvinovými kolikami a urémií (těžkou poruchou funkce ledvin, která způsobuje hromadění odpadních látek v organismu). Většinou bývá napadena jen jedna ledvina, druhá je pak obvykle zvětšená. Pokud se zdržují ledvinovci v dutině břišní, probíhá parazitóza zpočátku taktéž bez příznaků, teprve po určité době se objevují známky peritonitidy a poškození jater.

Léčba: léčení je prováděno pouze chirurgicky.

Prevence: Psům je nutno zabránit v lovu a požírání obojživelníků, kteří mohou být paratenickými hostiteli cizopasníka a nikdy nesmí jíst syrové rybí maso.

foto www.de.wikipedia.org

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.