Bezdomovcům nabídneme startovací byty, nejen jednorázové přespání

Kapacita ubytovacích zařízení pro osoby bez přístřeší je pro letošní zimu dostatečná, tvrdí radní pražského magistrátu pro oblast školství a sociální politiku Irena Ropková (ČSSD). Pražskému deníku ale také řekla, že z dlouhodobého hlediska hodlá řešit tuto otázku především navyšováním počtu sociálních bytů, odkud by se bezdomovci mohli vracet zpět do běžného života.

– Jak zatím Praha zvládá postarat se v zimním období o bezdomovce?

Máme otevřeny všechny zimní noclehárny a volná místa jsou i na lodi Hermes, která je otevřena celoročně. O stavbě vyhřívaných stanů zatím neuvažujeme.

– Opatření pro letošní zimu jsou tak zcela dostatečná?

Je to dostatečné, protože stále máme připravena další ubytování. Navíc když budou mrazy trvat dlouho, jsme připraveni otevřít na noc i nízkoprahová denní centra.

– Jaký je rozpočet pro letošní zimu na oblast týkající se bezdomovců?

My máme rozpočet na celý rok asi 54 milionů korun, z toho opatření na zimu stojí kolem 14 milionů.

– Byla jste se sama podívat, jak přes zimu funguje některá ubytovna pro osoby bez střechy nad hlavou?

Chystám se na inspekční cestu do zimní noclehárny na Praze 4 v Michli, ale seznámila jsem se už s fungováním ubytovacího zařízení v Malešické ulici, protože sama pocházím z Prahy 3. A žádný problém jsem nezaznamenala.

– V úřadu jste od listopadu, máte už připravenou nějakou dlouhodobou koncepci, jak řešit otázku bezdomovectví?

Chtěli bychom aktualizovat Koncepci návrhů řešení problematiky bezdomovectví a zejména pak jednat s městskými částmi o případném otevření dalšího nízkoprahového denního centra. V těchto zařízeních mají lidé možnost se například umýt a získávat standardní návyky. A po dohodě s panem radním Lackem, který má na starost oblast bydlení, jsem do programového prohlášení rady zahrnula i vyhrazení určité části bytového fondu hlavního města Prahy a případně i městských částí pro osoby bez přístřeší jako startovací byty. A to by mělo určitě fungovat ve spolupráci s neziskovým sektorem. V některých případech už to dokonce existuje a já bych chtěla využít další byty na řešení této problematiky.

– Bezdomovectví chcete řešit na dvou rovinách: nabídnout přechodné přenocování zejména v zimním období a na druhé straně podporovat dlouhodobé sociální bydlení?

Ano, budeme se zaměřovat na prevenci a na počáteční pomoc lidem, kteří ještě nepropadli sítem až na úplné dno. Protože čím je člověk déle na ulici, tím se hůře integruje zpátky do společnosti. A nepůjde pouze o bydlení. Ráda bych také prověřila možnosti jejich pracovního uplatnění. Mohlo by se jednat například o různé brigády a veřejné služby pro město.

– Bude o toto mezi lidmi zájem?

Já jsem přesvědčená o tom, že u řady lidí bez domova je snaha situaci řešit. Samozřejmě už teď evidujeme zhruba 300 lidí, kteří nemají zájem naše služby využívat a za nimi právě dochází sociální pracovníci. Vzhledem k tomu, že se po Praze pohybuje kolem 1500 zjevných bezdomovců, tak jich chce stále velká část svoji situaci zlepšit.

– Je reálné dát k dispozici pro tyto účely stovky městských bytů?

Řešit vše musíme postupně. V současné době by město mohlo vyhradit řádově desítky bytů a chtěla bych zahájit jednání s městskými částmi, aby jich také nabídly určitý počet. Ale byty si musíme nechat také pro jiné účely, například pro seniory nebo postižené.

Irena Ropková (ČSSD)

P Její 32 let. P Od roku 2010 pracovala jako právní koncipientka v Advokátní kanceláři Jansta, Kostka a spol. P Ve volebním období 2010­2014 byla zastupitelkou na Praze 3, kde se stala členkou finančního a kontrolního výboru. P Po komunálních volbách na podzim 2014 krátce zastávala funkci místostarostky na Praze 3, kde TOP 09, ČSSD, ODS a Volba pro město utvořily koalici. P Od26. listopadu 2014 zasedá v Radě hl. m. Prahy a na starost má školství a sociální problematiku.

http://www.prazsky.denik.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.