Dotaz: Známý pobírá invalidní důchod, ale k tomu ještě pracuje a vydělává si velké peníze. Jak je možné, že může dostávat ještě ID. My normální lidi máme sotva na nájem a on si jezdí drahým autem a nosí značkové oblečení. Neměli by ID dostávat jenom sociálně slabší?
Odpověď:
Nárok na invalidní důchod má ten, kdo má sníženou pracovní schopnost minimálně o 35%. Posuzuje se tedy pouze zdravotní stav žadatele o ID. Nikde není stanoveno, co má či nemá dotyčný zvládat, jak je tomu třeba u příspěvku na péči. Jen by příjemce ID měl vykonávat výdělečnou činnost s přihlédnutím k svému zdravotnímu stavu. Aby například člověk, který má potíže se zády, nepracoval někde, kde by musel zvedat či nosit těžké věci apod.
Příjem invalidního důchodce však není v podstatě omezen. Pokud si tedy Váš známý je schopen vydělávat velké peníze i přes svůj handicap, měl by za to být spíše pochválen.
Je velice pravděpodobné, že pokud by byl příjem z výdělečné činnosti omezen pro příjemce ID, nemotivovalo by je to pracovat a zlepšovat se.
Jiří Marek
invArena
ilustrační foto: creativist collective / Flickr.com
znám jednoho nevidomého, který umí výborně francouzsky a španělsky. Jako tlumočník si vydělává slušné peníze, zakázky má od firem i od ambasád nebo kulturních institucí. Nebylo by fér, aby jej za to potrestali a sebrali invalidní důchod i všechny výhody, které mají jiní nevidomí. ID není sociální dávka pro hmotnou nouzi, to je spíše finanční kompenzace za sníženou pracovní schopnost. Nepochybuji o tom, že kdyby onen nevidomý viděl, byl by schopen si vydělat ještě mnohem více peněz. I tak musí některé zakázky odmítat, protože jsou třeba spojeny s pohybem v terénu, třeba někde ve fabrice atd.
ale pozor na výši úvazku, posudková komise bere zřejmě v úvahu i to, zda někdo pracuje na plný nebo částečný úvazek. Už byl případ, kdy někdo o plný ID přišel, resp. mu byl patrně snížen na částečný – píše se o tom tady http://www.invarena.cz/?p=18541