Ve Cvikově a Novém Boru se už staví domky pro postižené ženy

Celkem 30 zdravotně postižených žen bude žít ve čtyřech rodinných domech. Cílem je větší kontakt se společností /ilustrační foto/

Novoborsko – Návrat z periferie do center dění a za větší samostatností a větším kontaktem se společností už pro zdravotně postižené ženy z Českolipska získává reálné obrysy. Stavba rodinných domků na Novoborsku, ve kterých mají najít nové zázemí, právě začíná.
Ve Cvikově, kde vyroste jeden obytný domek a vedle něj aktivizační centrum se zázemím pro management, už v závěru uplynulého roku proběhly přípravné práce, v Novém Boru, kde vyrostou další dva obytné domy, si stavební firma převezme lokalitu už toto pondělí 5.
ledna. Hotovo má být na obou místech do října letošního roku.
„U nás domky vyrostou západně od náměstí, směrem k Pivovarské ulici. Jde o lokalitu, kterou jsme převedli na Liberecký kraj a ten na stavbu domků připravil projekt. Staveniště už bylo předáno,“ potvrdil za Cvikov starosta Jaroslav Švehla.
Do obytných domů se přestěhují klientky z ženského Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mařenicích. Domov tady leží mimo obec, má nevhodnou polohu a je složitě dostupný. Právě proto ho Liberecký kraj zařadil do projektu Podpora transformace sociálních služeb. Cílem je převést klientky a sociální služby do míst s běžnou zástavbou a dostupnou sítí veřejných služeb.
„Kapacita nového projektu je 30 lidí, ve Cvikově bychom měli mít devět uživatelů a v Novém Boru jedenadvacet s tím, že ti novoborští budou auty nebo autobusem přejíždět za aktivizačními činnostmi do Cvikova. V domech budou rozděleni do bytů maximálně po třech. Součástí bude i garsonka jen pro dva lidi nebo garsonka pro jednoho, abychom byli variabilní a připravení na poptávku z Českolipska,“ říká Petra Bröcklová, ředitelka ženského Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mařenicích.
Cvikov byl v rámci projektu upřednostněn jako sídlo aktivizačního centra před Novým Borem, protože obdobná služba funguje už v České Lípě a cílem projektu bylo také lépe pokrýt nabídku této sociální služby v rámci Českolipska, tedy zahrnout i oblast mezi Novým Borem a Jablonným v Podještědí.

V Domově v Mařenicích v tuto chvíli pobývá 25 zdravotně postižených žen. „Nové už nepřijímáme, tím pádem se nám už nyní otevírá pět volných míst, které zaplníme zájemci právě z té části Českolipska, na kterou se chceme zaměřit,“ doplnila Bröcklová.
Podle ní se mařenický domov už více jak dva roky připravuje na změnu, která by měla letos nastat. Zdravotně postižených žen z Mařenic se dotkne především ve formě větší nezávislosti, které by měly v nových bytech získat.
V klasickém ústavu dostává člověk stoprocentní servis bez své vlastní invence a možnosti volby. Všechno má zajištěné a v důsledku toho se stává čím dál víc závislý na druhých lidech, na tom, kdo mu vypere, kdo mu uklízí nebo kdo mu uvaří. Naším cílem ale je, aby každý dostal podporu podle své potřeby,“ objasnila Bröcklová.
Přesun do center větších měst nevnímá ředitelka jako změnu pro své klientky, ale spíše návrat.
Naše ženy jsou sice už starší, ale mnohé z nich bydlely v rodinách, pracovaly, mnohé z nich měly děti. Ve svém mladším věku byly produktivní. Tím, že přešly do ústavu, navíc v podstatě na samotě u lesa jako je ten náš, tak se jim rapidně změnil život. A náš plán je teď podniknout návrat do společnosti,“ vysvětlila Petra Bröcklová.

Příprava na návrat

Ženy se na svůj velký návrat připravují v Mařenicích například tím, že si samy pro sebe připravují večeře.
Samozřejmě s velkou mírou podpory asistentů, ale ten pocit ze seberealizace, z toho, že něco zvládnou samy a jsou za to oceněné, je důležitý. „Podobně pracujeme i napéči o sebe nebo o domácnost. Proto u nich ten přesun nevyvolává pocit strachu, ale spíše očekávání, jak to samy zvládnou,“ dodala ředitelka.

http://www.ceskolipsky.denik.cz/

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.