O svátcích spustí zažívací obtíže u mužů nejčastěji tučná jídla a pivo, u žen sladkosti. Více postihují starší lidi, protože už mají zažívací trakt méně výkonný. Často také berou různé léky, které přispívají k poškození žaludku, a tím i horšímu trávení.
ilustrační foto: Photoxpress
Gastroenterolog Karel Kaše radí nepřejídat se, jíst raději více jídel denně a v menším množství.
„Ideální jsou tak čtyři až pět dávek jídla za den, než se jednou či dvakrát najíst k prasknutí,“ uvedl. Problémy způsobují silně kořeněná a tučná jídla, alkohol a kouření. Pepř, chilli nebo feferonky by lidé s citlivým zažíváním měli vynechat, ostatní by je měli dávkovat s mírou.
Po obědě povoluje Kaše pivo. „Jedno malé pivo po obědě je na zažívání vhodnější než třeba nealkoholický dráždivý nápoj. Tři či čtyři skleničky destilátu večer naopak mohou trávicí obtíže zvýšit,“ varoval.
Většině lidí uleví, když po dni, kdy jedli přespříliš, další den jedí jen střídmě. Od pálení žáhy jim mohou pomoci volně prodejné přípravky s trávicími enzymy, jsou k dostání v lékárnách. Pokud se užijí preventivně už během jídla, potížím s žaludkem se předejde.
Lékařka Dagmar Komárková radí na zažívací potíže akupunkturu. Podle ní chemické léky zbytečně zatěžují trávení a mají i řadu nežádoucích účinků, což akupunktura nemá. Pokud se současně upraví jídelníček pacientovi „na míru“, je regulace trávení ještě účinnější. „Podle pravidel čínské diagnostiky a terapie se snažíme odstranit kořen onemocnění – pak se stav pacientů stabilizuje a potíže se nevracejí,“ uvedla.
Kaše připomněl, že pokud samoléčba nezabere a zažívací potíže trvají týden či dva, je nutno navštívit lékaře. Ten podrobnějším vyšetřením zjistí, zda nejde o vážnější onemocnění. „Návštěvu lékaře bych doporučil hlavně lidem nad padesát let, aby se případně včas odhalilo vážné onemocnění, hlavně nádorové,“ shrnul.
Přidejte odpověď