Před ohňostroji je lépe se zvířetem odjet, když to nejde, aspoň s ním být

ilustrační foto: foxypar4 Flickr.com

 Odjet raději z města před ohňostroji a petardami se svým psem či kočkou na venkov, kde je klid, radí veterinářka Petra Makaloušová majitelům zvířat, včetně těch, kteří mají asistenční nebo vidící psy. 

ilustrační foto: foxypar4 Flickr.com

Pokud odjet nemohou, měli by v kritické chvíli být se zvířetem a svou přítomností ho uklidnit. Lze také podat přírodní prostředky či léky na zklidnění. Zvířata mají jemnější sluch než lidé, některá reagují na hluk až hystericky. Flegmatičtější psi a kočky zalezou třeba pod postel, a ti, kterým zvědavost nedá, se zájmem barevná světla za oknem pozorují.

„Obecně platí, buď s pejskem odjet, anebo ho nechat v tiché místnosti. Zvlášť když je akčnější, hysteričtější, a páníček to ví, tak ideálně je být s ním, odjet a nevystavovat ho ohňostrojům,“ řekla.

Pokud odjet není kam, pomohou tabletky, pasty či gely, dají se koupit u veterináře. „Na ty největší hysterky jsou už přímo sedativa, většinou v gelu, podají se pár hodin, než nastane kritická doba.

Mohou působit až 12 hodin a mají výhodu, že stačí dát je až v ten den, zatímco přípravky z bylinek se musejí dávat několik dní předem,“ popsala lékařka. Přípravky se volí na míru, silnější léky nejsou pro zvířata s nemocným srdcem či játry.

S podáním uklidňujících léků u koček je to podle Makaloušové složitější, pro ně toho moc schváleného není. „Takže nejdůležitější je umožnit jim, stejně jako psům, klidný úkryt a hlavně být s nimi,“ shrnula.

Veterinář Petr Stáňa radí majitelům psů a koček odjet do míst vzdálených od civilizace, veterinář Ota Ondráček radí těm, kdo odjet nemohou, aby nenechávali zvíře samotné venku. Psa by neměli nechat běhat na volno, a to ani při venčení, první rány se o Silvestru ozývají už během dne.

Problém je, že při úprku se vyděšený pes či kočka mohou i zranit a mohou vlézt do míst, kam by jinak nevlezli. „Znám případ, kdy pes ve strachu a zmatku proskočil zavřeným oknem jen proto, že propadl zoufalé panice, utrpěl nervový otřes a za každou cenu chtěl zmizet,“ popsal Ondráček.

Reakcí na stres může být i agrese, zvířata se brání ohrožení. Uklidní je, když je pán či paní vezmou do náruče. Některá zvířata se dají zabavit hrou a rozptýlit. V každém případě nesmí zůstat vyděšené zvíře samo.

Nacvičit zvíře, aby se petard a ohňostrojů nebálo, je podle Makaloušové možné. Většinou je to spojeno s celkovým výcvikem. Vychovaný pes, který zná základní povely, zvládá klidněji stresové situace. „Ale je to hodně individuální, může být pejsek, který má několik zkoušek, a když je bouřka, nebo bouchají petardy, tak se bojí,“ shrnula Makaloušová.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.