Pomoc na charitativní účely, jako je podpora nemocných nebo sociálně slabých, to jsou častá témata pouličních sbírek a mnoho lidí i díky vánočnímu rozpoložení pak rádo štědře přispívá.
televize Barrandov reportáž
Bohužel se stále ukazuje, že někteří podnikavci využívají těchto sbírek k vlastnímu obohacení. Každý by si proto měl ověřit, zda je sbírka, do které chce přispět, skutečně oficiální.
Petra HRUBÁ, mluvčí pražského magistrátu: Fyzická osoba, která sbírku realizuje, by u sebe měla mít podle zákona buďto osvědčení, anebo plnou moc od zřizovatele, od právnické osoby.
I když se mezi organizátory pouličních sbírek najdou podvodníci, neměli bychom je všechny házet do jednoho pytle. Najdou se mezi nimi i takoví, kteří svým úsilím skutečně pomáhají, jako například sbírka Děti pomáhají dětem na podporu dětských domovů.
Jonáš MOTYČKA, autor projektu Bohatý sirotek: V rámci společnosti je už jakoby velká nedůvěra k těmhle sbírkám a jakýkoliv další takovýhle podvodný sbírky nám lidem, který se snaží to dělat opravdu dobře, nepřidávaj.
nejmenovaná osoba: Já takhle na ulici nepřispívám. Když budu chtít někde přispět, tak si najdu přímo konkrétní organizaci, kam budu chtít přispět, zjistím si, kam ty peníze jdou.
A právě to komplikuje práci organizátorům poctivých sbírek. Za nepoctivé sbírky přitom hrozí nemalé pokuty. Dozor nad jejich konáním a samotné kontroly provádí jednotlivé krajské úřady a v případě Prahy pak magistrát hlavního města.
Petra HRUBÁ, mluvčí pražského magistrátu: Pokuty, které je možno uložit v rámci správního řízení, se pohybují až do výše půl milionu korun.
Přidejte odpověď