Transparency žádá premiéra, aby prověřil situaci v úřadu práce

Vývoj v úřadu práce je podle protikorupční organizace Transparency International ČR (TIC) znepokojující. Poukazuje na personální i jiné změny a nejasné směřování instituce, ale také na možnou korupci.

Po odvolání generální ředitelky úřadu práce si totiž její náměstek Josef Střítecký stěžoval na to, že dostal z ministerstva práce nabídku vysokého odstupného, aby i on z funkce odešel. Transparency International žádá premiéra, aby situaci prověřil. Ministerstvo práce se proti tvrzením ohradilo. Zvažuje, že na Stříteckého podá trestní oznámení pro křivé obvinění a pomluvu.

Podle TIC náměstek Marksové Jan Marek začátkem listopadu Stříteckého vyzval, aby na vlastní žádost z funkce odstoupil „s garancí finančního vyrovnání“. Měl dostat trojnásobek platu a roční odměny, uvedla TIC. Dodala, že má o nabídce záznam. Zajímá ji, z jakých peněz měl Střítecký takové odstupné dostat. Podotkla také, že obsazovat posty v úřadu práce může jen vedení této instituce, ne náměstek ministerstva. Ten prý také úkoloval podřízené Stříteckého, podle TIC tím dlouhodobě porušoval etický kodex resortu práce a „měla by být vyvozena jeho osobní pracovně právní odpovědnost“. O případu už dřív psaly Lidové noviny, nyní i Mladá fronta Dnes. Ta uvedla, že měl Střítecký za odchod z funkce dostat 700.000 korun.

Sedmašedesátiletý Střítecký nastoupil letos 1. října. Vybrala si ho odvolaná šéfka Bílková. Kvůli Markovu postupu se obrátil koncem listopadu na předsedu vlády. Toho nyní žádá i TIC, aby případ prověřil a zjištění sdělil.

Ministerstvo práce se proti tvrzením dnes ohradilo. Vedení resortu podle mluvčího Petra Habáně „napravuje personální pochybení“ bývalé ředitelky úřadu práce, Střítecký nastoupil bez konkurzu. „Protože pan Střítecký je už v důchodovém věku, nabídl jsem mu čistě ze své dobré vůle, zda nechce odstoupit sám. Za odstoupení ale naprosto nebyl důvod nabízet jakoukoli finanční odměnu,“ uvedl Marek. Dodal, že při jednání se Stříteckým si vyjasnili, na co má náměstek úřadu práce při skončení pracovního poměru nárok. Ke Stříteckého práci měl prý Marek dlouhodobě výhrady, jeho rezignaci ze zdravotních důvodů přijal. „Tvrzení o nabídce ve výši půl milionu a tři platy považuji za naprosto nehorázné,“ uvedl Marek. Zvažuje, že na Stříteckého podá trestní oznámení pro křivé obvinění a pomluvu.

Za svého náměstka se postavila ministryně. Uvedla, že když jí Marek sdělil své důvody, považovala za vhodné, aby byl Střítecký hned odvolán. Marek ji ale prý pak informoval o nabídce, že Střítecký může odstoupit sám. „Nabídku jakýchkoli peněz nad rámec toho, na co je nárok ze zákona, považuji za absurdní,“ uvedla ministryně v prohlášení.

 

(15, 1)

1 komentář

  1. Tenhle případ uplácení se podobá kauze Drobil. Jestli si to někdo ještě pamatuje, tak tehdy ministrův poradce Knetig tlačil na šéfa fondu životního prostředí Michálka kvůli zakázce, a když si Michálek hovory nahrál, ministr mu za zničení těch nahrávek nabídl funkci náměstka. Teď na MPSV zase její náměstek Marek měl tlačit na náměstka úřadu práce Stříteckého a nabízet mu 700 000 za to, když své místo přenechá někomu „poslušnějšímu“.
    Ministrovi kauza Drobila tehdy zlomila vaz. Marksová má v každém případě problém. Náměstek Marek je navíc jakýmis agentem premiéra Sobotky, který má na MPSV hlídat „trochu excentrickou feministku“. Přitom Marksová už jeden kaňhanec má, před vstupem do vlády seděla ve správní radě firmy, která obrala stát na dotacích o 23 mega. Kdoví, zda vyšetřování policie nezkomplikuje Marksové její další kariéru…

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.