Redakce amerického časopisu Time označila za osobnost roku lékaře, zdravotníky a další lidi bojující proti ebole. Titul v tradiční anketě si podle editorů magazínu zasloužili tím, jak riskují své zdraví a životy, aby zabránili šíření této zhoubné choroby.
Mezi dalšími osobnostmi se umístili lidé protestující v americkém Fergusonu či ruský prezident Vladimir Putin. V loňském roce získal ceněný titul papež František.
„Riskovali a vytrvali, obětovali se a zachraňovali… Zeptejte se, co je motivovalo, a někteří budou mluvit o Bohu; jiní o své zemi, další o instinktu, který jim velí běžet směrem k ohni a ne pryč,“ uvedla ve zdůvodnění letošní volby šéfredaktorka magazínu Nancy Gibbsová.
Epidemie zákeřné krvácivé horečky si dosud v západní Africe vybrala 6331 obětí a celkem se jí nakazilo zhruba 17.800 lidí. Řadu z nich tvoří právě lékaři, zdravotnický personál, misionáři a další dobrovolníci, kteří se hlavně v Libérii, Guineji a Sieře Leone snaží přispět k tomu, aby se epidemie nešířila a co nejvíce pacientů se podařilo uzdravit.
Osobností roku se obvykle stává člověk, který v uplynulém roce nejvíce ovládl zpravodajství a veřejný život. Druhé místo letos podle časopisu Time patří lidem protestujícím v americkém Fergusonu proti přílišnému používání násilí ze strany americké policie. Třetí příčku pak získal ruský prezident Putin, který se do pozornosti světa dostal zvláště kvůli ruské anexi Krymu a následnému konfliktu Moskvou podporovaných povstalců s ukrajinskou armádou na východě Ukrajiny.
Šéf Kremlu před měsícem uspěl i v dalším prestižním žebříčku významného časopisu: Forbes jej v listopadu vyhlásil nejmocnější osobností světa pro tento rok.
Mezi dalšími finalisty ankety časopisu Time byli prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání a zakladatel největší čínské internetové společnosti Alibaba a zároveň nejbohatší Číňan Jack Ma.
Přidejte odpověď