Výtěžek z aukce konané v Hustopečích pomůže chráněnému bydlení v Brumovicích. Pořádalo ji středisko Betlém.
Když sál hustopečského Centro clubu plní desítky lidí, mohou sotva vědět, že dohromady vytáhnou z peněženek půl milionu korun. Příběh, z něhož vzejde výrazná podpora chráněného bydlení Mirandie v Brumovicích, začíná v sobotu před sedmou hodinou večerní. Dům pro dvanáct lidí s fyzickým či kombinovaným postižením postavilo Středisko Betlém z Klobouk u Brna.
V místě se koná aukce výrobků, které vytvořili klienti Betlému i darů věnovaných sponzory. „Patřím ke stálým návštěvníkům, protože má dcera je klientem Betlému. Jsem zvědavá, kolik peněz z aukce vzejde, protože v posledních letech šel výtěžek níže. Jinak je ale úžasné, že se něco takového vůbec koná,“ říká Libuše Vinterová z Klobouk u Brna ještě před zahájením programu.
Doplatí účty
Dlouhý stůl nabízí pohled na necelou padesátku věcí, mezi nimiž nechybí vína, svíčky, tácky, plyšáci, vázy, obrazy nebo deka. Schopnosti lidí zápolících s rozličnými druhy postižení jsou úctyhodné.
Například Jindra. Sedí na vozíčku a ukazuje obraz i tác nazvaný romantická snídaně. S jejich výrobou mu sice pomáhali, přesto nesou jeho autorský rukopis. „Několik měsíců,“ přikyvuje upovídaný a usměvavý muž na dotaz, za jak dlouho vznikl obraz v modrých tónech. Trpělivě pózuje při focení a bez okolků nabízí ruku k seznámení.
Ještě než se licitátor Miroslav Strouhal ujme dřevěného kladívka a lidé se začnou předhánět s nabídkami za jednotlivé výrobky, sál upírá pozornost na koncert kapely Terebint či vystoupení talentovaného kouzelníka.
Potlesk střídá potlesk. Zaslouženě. Atmosféra je uvolněná. A vrcholí i díky vtipnému vystupování licitátora Strouhala. Výsledek: skvělý. Činí 515 900 korun. Dalších sto tisíc pak poslal muž, jenž se nemohl sobotní akce zúčastnit. „Ačkoliv máme dárce po celé republice, největší základna je na jihu Moravy,“ míní Jana Lexová ze střediska Betlém.
Peníze poslouží na zaplacení části účtu za vybudování chráněného bydlení Mirandie.
V Brumovicích jde už o druhou stavbu tohoto druhu. Náklady se vyšplhaly na dvaadvacet milionů korun, s pokrytím 85 procent pomohla Evropská unie.
Zbytek je potřeba doplatit. „Mirandie je zkolaudovaná, byla postavená za čtrnáct měsíců. Na zaplacení patnácti procent máme půjčku, kterou musíme splatit do roku 2017. K tomu využíváme právě peněz vzešlých z aukcí a darů,“ dodává Lexová.
Přidejte odpověď