Hoch po běžné operaci ochrnul. A nemocnice nemá záznamy, soudu dala kopie

ilustrační foto: kamaru / Flickr.com

Místo originálů, které měla předložit u městského soudu, odevzdala Fakultní nemocnice Brno pouze kopie. Část původní dokumentace ze dnů, kdy v ní byl hospitalizován Matěj Kocián, který kvůli potížím po odstranění krčních mandlí ochrnul, se totiž ztratila.

 

ilustrační foto: kamaru / Flickr.com

Podle otcova chlapce to zavání podvodem.

U dnes sedmiletého Matěje se po zákroku v dubnu 2010 objevily komplikace, kvůli kterým došlo k postižení mozku. Nemocnice se snaží dokázat, že nepochybila ( více o případu čtěte zde ).

Tvrdí, že v osudnou noc sloužící lékařka dělala, co mohla, a ve chvíli, kdy se malému pacientovi udělalo špatně, ošetřovala v ambulanci někoho jiného. Proto nemohla ihned zasáhnout. Co v danou dobu doktorka dělala, by mělo být zaznamenáno v ambulantní zprávě.

„Ta však obsahuje listy, které byly tištěné osm minut po sobě, přitom se liší záhlavím. Nechápu, proč by měl někdo důvod v takovém časovém rozmezí měnit hlavičku,“ poukázal v pondělí na možnou záměrnou manipulaci s dokumenty právník rodiny Kociánových Lukáš Prudil.

Na špatný systém nočních služeb v nemocnici upozorňoval Kocián už při minulém jednání ( více o něm čtěte zde ). Jeden lékař má totiž na starosti oddělení, ambulanci i konzilium, a když má pacienta v ambulanci, nemůže pomáhat na oddělení.

Další část dokumentace, kterou rodina u soudu napadla, je takzvaná „teplotka“. Tedy záznam teplot pacienta, který ručně píší sestry a připínají jej na lůžko. „Je zřejmé, že teploty někdo přepisoval. Navíc jedna z tehdy sloužících sester přiznala, že podpis, který se na dokumentu nachází, není její,“ tvrdí Vítek Kocián. Ztratili jsme dokumenty, ale nezfalšovali jsme je, hájí se nemocnice

Ředitel nemocnice Roman Kraus přiznal, že se část záznamů ztratila. „Měli jsme za to, že jsme ji kompletně předložili policii. Nedokáži říct, kde je. A z počítače ji nevytiskneme, protože třeba právě ‚teplotka‘ se nevede v elektronické podobě,“ uvedl Kraus.

Zároveň však popřel, že by nemocnice dokumenty zfalšovala. „S kopiemi pracoval soud dva roky, až nyní požaduje originály,“ podotkl.

Kociána pondělní jednání soudu nepřekvapilo. „Očekávali jsme, že nemocnice nepředloží originál ručně psané sesterské dokumentace. A k dispozici ho nemá ani policie,“ upozorňuje. Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

Kocián se svým advokátem předali spisy k posouzení odborníkovi na pravost písma, vyjádřit by se měl do konce prosince. Soudkyně Ivana Chlupová odročila jednání na konec ledna, aby se s posudkem odborníka mohla seznámit také protistrana.

Kociánovi požadují odškodnění 20 milionů korun ( více čtěte zde ). Podle otce postiženého chlapce je to adekvátní částka vzhledem k tomu, že každý měsíc na péči syna doplácí 50 tisíc. Potřebuje totiž čtyřiadvacetihodinovou péči. „Bez dárců bychom to nezvládli,“ říká otec.

Rodina podala také hromadnou žalobu ke Krajskému soudu v Brně, kde se domáhá odškodnění ve výši 15 milionů korun.

idnes.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.