Odpovědi nabídla konference Hlasohledu, která se konala právě uplynulý víkend.
Konference s názvem Hlas jako nástroj komunikace s tím, co člověka přesahuje se o víkendu 8. a 9. listopadu uskutečnila na pražské HAMU.
„Hlas je nejpřirozenějším nástrojem každého člověka. Budeme zkoumat, jak se nejrůznější národy světa odjakživa pokoušely ‚zpěvem pohnout nebem‘, půjdeme napříč staletími i kontinenty,“ vysvětluje Ridina Ahmedová, zpěvačka, lektorka a vedoucí pořádajícího Centra pro práci s lidským hlasem Hlasohled.
Příspěvky se věnovaly hlasu v pravěku, středověku, baroku i současnosti. Akce byla veřejnosti přístupná zdarma.
Na konferenci se setkali přední tuzemští i zahraniční odborníci, kteří se společně s účastníky věnovali významu i tajemství lidského hlasu z nejrůznějších perspektiv.
Na lidský hlas je nahlíženo z náboženského, spirituálního, muzikologického či terapeutického pohledu. Výjimečné je téma muzikoterapie pomáhající umírajícím ke smíření.
Na konferenci vystoupili: muzikoložka a terapeutka Zuzana Vlčinská, maďarská zpěvačka a badatelka Irén Lovász, vedoucí Institutu etnomuzikologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy Zuzana Jurková, německá zpěvačka, autorka a hlasová a dechová pedagožka Imke McMurtrie, francouzský emeritní profesor na Université de Paris a odborník v oblasti staré hudby Iegor Reznikoff, badatel a hudebník Michael Pospíšil, dánská muzikoterapeutka Signe Marie Lindstrøm a hudebník Jiří Mazánek.
Přidejte odpověď