Biblioterapie jako lék. Pomáhá různě postiženým lidem od dětí až po seniory. Na Vysočině metodu využívají v psychiatrických léčebnách. Teď ji testují i u mentálně a fyzicky postižených ve stacionáři Březejc
Česká televize
ilustrační foto: Photoxpress
Zapálená svíčka, aromalampa a pohodlné místo k poslechu. Takhle zdánlivě jednoduše vypadá biblioterapie, tedy léčba knihou.
Irena ŠIRHALOVÁ, terapeutka, Březejc: Ta kniha může pomoci tomu uživateli, pokud třeba je uzavřený, má problémy se sociálními kontakty nebo je nesmělý.
Záleží ale na výběru knihy. Kromě titulů, kde je možné přímo řešit životní zátěžové situace, jsou vhodné třeba pohádky. A na ně pak navazuje další léčba.
Irena ŠIRHALOVÁ: Tady nám probíhá další terapie. To je arteterapie. Uživatelé se teď musí domluvit a společně namalovat jeden obrázek.
Jana Slavíková má od narození dětskou obrnu. Je jí 29 let a knihy má ráda, jenže problémy má s malými písmenky.
Jana SLAVÍKOVÁ, klientka týdenního stacionáře: Hodně malé, to pak se mi špatně čte.
Stacionář si nemůže dovolit nakoupit drahé pomůcky pro klienty. Polovinu peněz na provoz dostane. Další polovinu si musí vydělat prodejem výrobků a spoléhat musejí hlavně na dary od lidí.
Věra CHALUPOVÁ, ředitelka ČSOB, Velké Meziříčí: Zaměstnanci přispěli velkou částkou na nákup iPadů pro děti.
Pro Janu to znamená jediné. Číst si teď bude z tabletu už i sama. A půjčovat ho prý bude i ostatním.
Marie DOLEŽALOVÁ, vedoucí sociálněterapeutických dílen, Březejc: Máme 30 klientů. Podařilo se nám letos o 10 klientů navýšit ten počet od 1. září.
Léčba knihou pomáhá i duševně nemocným. Terapii využívají i tady v jihlavské psychiatrické léčebně.
Přidejte odpověď