Počty onemocnění a úmrtí na nemoci dýchacích cest stoupají se zvýšeným výskytem ultrajemných částic prachu v ovzduší.
Ukazují to výsledky projektu, v němž vědci měří vliv prachových částic menších než 100 nanometrů na lidské zdraví. V projektu jsou zapojeny vedle Prahy také německé Drážďany a Augsburg, slovinská Lublaň a ukrajinské Černivci.
„V případě Prahy může být dáno do souvislosti s vyšším množstvím ultrajemných částic v ovzduší 15 úmrtí denně,“ řekl Miroslav Dostál z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.
Podle zdravotnických statistiků zemřelo v Praze v letech 2012 a 2013 na nemoci dýchacích cest 1200 lidí. Respirační choroby byly do věku 84 let častěji příčinou úmrtí u mužů, nad 85 let převažovaly ženy.
Projekt UFIREG má poskytnout důkazy o negativních účincích ultrajemných částic prachu na lidské zdraví. Souhrnné výsledky budou zveřejněny na závěrečné konferenci 28. listopadu v Drážďanech. Politici tak dostanou od vědců argumenty k prosazování takových změn v ochraně ovzduší, které by vedly i k omezení zdravotních rizik pro obyvatelstvo.
Měření výskytu ultrajemného prachu zveřejnili letos také dánští vědci. Zjistili, že v Praze a Brně je významně vyšší znečištění ultrajemným prachem než ve srovnatelných lokalitách v Berlíně a Kodani. Doporučili zavedení nízkoimisních zón či zavádění prachových filtrů u vozidel s dieselovým motorem.
V hlavním městě je na Spořilově nově na sloupech veřejného osvětlení speciální systém, který monitoruje dopady dopravy na životní prostředí, včetně výskytu jemných prachových částic a úrovně hluku.
Přidejte odpověď