Policie vyšetřuje pokus o vydírání státu hrozbou rozšíření viru ebola na různých veřejných místech. Pachatelé jsou zatím neznámí, policie po nich usilovně pátrá.
Policie vyšetřuje pokus o vydírání státu hrozbou rozšíření viru ebola na různých veřejných místech. Pachatelé zatím nejsou známi, sdělilo dnes v tiskové zprávě ministerstvo vnitra. Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube na následné tiskové konferenci uvedl, že hlavním cílem pachatelů je vyvolání paniky. Hrozí jim až 12 let vězení.
„Uděláme všechno proto, abychom ochránili veřejnost,“ prohlásil Laube. Na případu pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), dnes jej také projednala vláda. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jsou pachatelé „velmi sofistikovaní“ a používají „velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace“. Policie věc kvalifikovala nejen jako vydírání, ale také jako obecné ohrožení.
Podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty je šíření eboly v podmínkách České republiky málo pravděpodobné.
„Získání viru, jeho transport, efektivní šíření jiným způsobem než přímým kontaktem s nemocným člověkem nebo jeho tekutinami je málo realistické. Hygienické podmínky v České republice, klimatické podmínky, úroveň práce epidemiologů i úroveň zdravotnických zařízení v podstatě vylučují masivní šíření eboly u nás. Na izolované případy jsme připraveni,“ řekl.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká. Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených.
Podle Světové zdravotnické organizace se virem nakazilo již více než 10.000 lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla. Mezi nejvíce postižené země patří Guinea, Sierra Leone a Libérie.
Přidejte odpověď