Marksová: Může se stát, že nějaká dětská skupina kvůli zákonu zanikne

Na téma ohrožených lesních školek, dětských klubů hovořili v ČT Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí, a vedoucí integračních programů společnosti Člověk v tísni Jan Černý.
Prezident říká, že jen hlupák nemění názory, tak se jenom ujišťuji, jestli se nezměnily názory od té doby, že by se hlasovalo jinak ve sněmovně?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
máte pravdu, že já se je budu snažit spíše poslance přesvědčit, aby pro tento zákon hlasovali, protože jsem přesvědčena, že je velice užitečný, a že ty obavy, které ty organizace vyjadřují, nejsou namístě.

moderátor:
Pane Černý, pokud přehlasuje sněmovna veto, co vy budete dělat?

Jan ČERNÝ, vedoucí programů sociální integrace, Člověk v tísni:
Informujeme poslance o tom, co se může podle nás stát. A co budeme dělat, pakliže se to stane, tak to opravdu nevím. Možná budeme jakoby pokračovat dál v tom vzdělávacím undergroundu jakoby, který vlastně pro ty děti, které to nejvíc v České republice potřebují, tak provozujeme, jo. Je …, problém je ten, není ani tak zákon o dětské skupině, ale o to …, o tom, co všechno vlastně přináší, a co není napsané v tom zákonu. Otevírá hlavně stavební řízení a otázku stavebně-technického zabezpečení těch budov, kde vlastně nejde jenom o to, co pak bude napsáno v tom …

moderátor:
co myslíte tím, že se otevírá stavební řízení?

ČERNÝ,
když budu potřebovat vyhovět tomu zákonu, tak musím si povolat architekta nebo stavaře, ten mi musí zpracovat projekt, abych vyhověl všem těm podkladům. Tady je třeba taková 40stránková česká technická norma na hygienické zařízení a šatny, kde je napsáno, jak vypadá ten který záchod, jaký má kachlíky, do jaké výšky, co je to předsíň, kolik jich je a vlastně do mnoha těch budov, které máme v pronájmu a které, které mají ty organizace, které poskytují sociálně vzdělávací služby v pronájmu, tak se třeba ty věci nevejdou, prostě technicky je tam …

moderátor:
Paní ministryně, neohrožujete tady ty například nejchudší děti, o které se Člověk v tísni v těch předškolních skupinách stará?

MARKSOVÁ
Já se pořád domnívám, že je neohrožujeme, a to z několika důvodů. Za prvé my jsme ještě pořád nedostali informaci, to je jedna z těch věcí, na které se, na kterých se musíme dohodnout, za jakých přesně podmínek, pro jaké děti a jak fungují tyto kluby, o kterých teď mluvíme. To znamená kluby pro děti ze sociálně vyloučeného prostředí. Pokud vím, tak velice často tyto kluby fungují i zároveň s těmi rodiči. Rodiče se učí si s těmi dětmi třeba hrát, učí se s nimi vybarvovat, číst knížky, protože to neumí oni, ale …

moderátor:
A to něco mění na těch kachličkách, záchodech a umyvadlech?

MARKSOVÁ,
Moment. Ano, protože v takových případech smysl těch klubů není hlídat děti a poskytnout jim péči ve chvíli, kdy ti rodiče, především matky, chodí do práce. To je jedna ta kapitola. Takže my se nejdřív musíme podívat, na které ty kluby by se vůbec ten zákon o dětské skupině vztáhl. A teď, co se týče těch standardů. Když si přečtete tu naši vyhlášku, tak ty jsou velice mírné a je to vlastně poprvé, kdy se vůbec otevřela ta debata o tom, jaké jsou tady hygienické standardy a technické stavební péče o předškolní děti. A já si myslím, že tato debata je namístě a naprostá většina těch věcí, co tady máme, tak si myslím, že je splnitelná a už ví podle mého názoru, v těch klubech třeba taky máte, určitě máte pro děti záchod, určitě pro ně máte umyvadlo a ne za všech okolností musí být umyvadlo nízké a záchod malý, …

moderátor:
tak to vypadá, že to je velmi jednoduché, předpisy jsou mírné ve vyhlášce ministerstva.To znamená, že bude ale nějaká dětská skupina, která to možná nezvládne, nebo to bude velký investiční náklad, takže zřejmě zanikne?

Michaela MARKSOVÁ
To je možné, ale rozhodně záměrem tohoto zákona není, aby nějaká dětská skupina zanikla.

moderátor:
No, záměrem možná ne, ale důsledkem.

Jan ČERNÝ,
Ono je potřeba říct, že od počtu 12 dětí vejš, tak na ty budovy se bude vztahovat technická norma jako na běžné školky – 258. A na ty ostatní se bude vztahovat vyhláška, která ještě není finálně přijatá, nicméně, když někam napíšete „záchod“, tak tato technická norma říká, co je to záchod, ne ta vyhláška.

Michaela MARKSOVÁ,
Ano, ale já předpokládám, že vy tam musíte záchody mít za prvé, o tom nepochybuji. Druhá věc je, a to je úplně samostatná kapitola, jsou ty skupiny nad 12 dětí. To máte pravdu. Tam jsou velice přísné standardy, které nejsou vůbec v rukách našeho ministerstva. Jsou ve školském zákoně, jsou v živnostenském zákoně a tady bych chtěla připomenout, že při té debatě o tomto zákoně v Poslanecké sněmovně nás, vlastně mě, ministerstva zdravotnictví … ministra zdravotnictví a ministra školství zavázala Poslanecká sněmovna, abychom spolu jednali a abychom se podívali i na rozvolnění standardů těchto, na těch 12 dětí. Ale to jsme ještě nezačali, ale my v tuto chvíli jsme velice zmírnili jenom skutečně díky tomuto zákonu standardy těch skupin  do 12 dětí a ty si myslím, že splnitelné jsou. A říkám, my se musíme podívat na ty jednotlivé kluby. Tam, kde by se ukázalo, že skutečně podlehnete, padnete do zákona o dětské skupině, tak se budeme dívat na to, jak vám pomoci a kromě toho já musím říci, že jsme stále v jednání s ministerstvem zdravotnictví, abychom tuto vyhlášku ještě zobecnili, aby to bylo pro vás ještě jednodušší, než to je teď.

moderátor:
jenom pro upřesnění, ať máme úplně jasno. To znamená, že vy případně budete někomu selektivně podmínky nějakým způsobem změkčovat nebo …

MARKSOVÁ,
Ne, ne, ne. To určitě ne.

moderátor:
Proč se to neudělá rovnou tedy v tom zákoně?

MARKSOVÁ
Já musím říct, že je to velký boj, že se vlastně doteď, bych řekla, že ty hygienické a stavební standardy pro děti byly jaksi tabu, že to nikdo neřešil. Teprve tento zákon to otevřel. A já to vidím velice pozitivně, protože ta diskuse je velká a už se začíná obecně přijímat, že to, jaké standardy v současné době máme, je přehnaně přísné, a že bychom se o nich měli začít bavit. Takže já jsem optimistka a zítra na tiskové konferenci bychom měli vystoupit spolu s ministrem zdravotnictví i školství a snad naše vystoupení nás všech 3 dohromady bude přesvědčivé natolik, aby tyto organizace přestaly mít strach.

moderátor:
Co tam řeknete?

MARKSOVÁ,
Že budeme dále jednat, že souhlasíme se změkčením těch podmínek. Říkám, do 12 dětí, to je ještě v rukou našeho ministerstva …a nad těch 12 let, o tom budeme asi jednat příští rok a já mohu koordinovat. To není v mých rukách.

moderátor:
Kterým dětem hrozí to, že přijdou o tuto předškolní výchovu například?

ČERNÝ,
No, záleží na tom, jak budou odvážné ty organizace, protože tam jsou velké pokuty za nelegální provozování vzdělávací a výchovné činnosti.

moderátor:
No a když si pozvete jenom maminku, jak říkala paní ministryně, když to není vyloženě jenom hlídání dětí, to není cesta, kterou můžete jít?

Jan ČERNÝ,
Ne, ta na to nemá vliv.  ta definice v paragrafu 2 je taková, když se sejde 2 a více dětí za účelem výchovy, vzdělávání a péče, tak prostě padají pod ten zákon o dětské skupině. Tudíž znamená to, že musí splňovat ty standardy. Týká se to i mateřských center.

moderátor:
Paní ministryně tady nabízí změkčení. Teď jste to slyšel. tak kde se jste schopni se potkat? Kam, jak byste si to změkčení představovali vy?

ČERNÝ,
My si představujeme trošku jiné řešení, a to znamená, ten, kdo by chtěl daňové úlevy a dělat firemní školky a to, co vlastně umožňuje zákon o dětské skupině a kvůli čemu byl před 8 lety ministrem Nečasem myslím, tehdy ministrem práce a sociálních věcí, vykopnut jako do tý 8letý pouti, která dneska nebo na této schůzi nějak končí …

moderátor:
tak počkejte. Tak paní ministryně tady nabízí, že bude s vámi jednat a nějaká změkčení během toho roku se budou hledat. Tak co jinak? A jste v režimu zákonu, který s největší pravděpodobností asi bude tedy.

Jan ČERNÝ,
Já tvrdím, že jak lesní školky, tak naše kluby, tak další organizace, které pracují s dětma a mládeží, mají dostatečné a bezpečné prostory pro to, aby fungovaly ty činnosti bez nějakejch dodatečnejch stavebních úprav. Jakmile se pustíte na pole stavebních jako úprav, tak zvažujete taky bezbariérovost těch zařízení, zdali prostě jsou to veřejná zařízení, pakliže se tam poskytují i sociální služby, jo a to jsou náklady, který jdou do nějakých desítek, stovek milionů korun, a přitom nejsou úplně potřeba, jo. Pro nás je důležitej dobrej pedagog, ne normovanej regál na boty.

moderátor:
co když se něco stane? Nemá tady být jasně stanoveno, jasná pravidla pro to, jak máte fungovat?

ČERNÝ
Když se něco stane na záchodě, myslíte, nebo …

moderátor:
No, tak je to jedno …, záchod je jedno z pravidel, které ten zákon stanovuje.

Jan ČERNÝ,
ale všichni samozřejmě to hygienické zázemí dostatečné máme a bezpečné, takže tam, v oblasti bezpečnosti nedochází k žádnému posunu prostě v nebezpečnosti nedochází.

MARKSOVÁ,
Tak já myslím, že především tohleto je obecná otázka. My si musíme uvědomit, že se bavíme o nějaké pravidelné péči o předškolní děti, a pak je samozřejmě otázka, jestli to máme nechat být jako stát a zavřít oči, nebo jestli k tomu dát alespoň nějaké minimální standardy. Já si myslím, že bychom tomu měli dát ty minimální standardy. A teď se bavíme o tom, jaké mají být. Já se domnívám, že vy tam, kde skutečně padnete do dětské skupiny, takže stejně většinu těch standardů už splňujete, pokud já vím, ale znova, budeme se na to muset podívat, protože já nevím, co vy přesně provozujete. My ještě jsme tuto informaci nedostali, a pak se o tom pojďme bavit, protože naštěstí ta vyhláška, říkám, ta do těch 12 dětí je v rukou ministerstva a nad těch 12 dětí, o tom se určitě budeme dále bavit, protože ony s tím mají problémy i mateřské školky. On je to velký problém i pro ně.

moderátor:
Díky, že jste přišli do Událostí, komentářů.

 

 

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.