Státy varují před cestami do zemí zasažených ebolou

Přehled opatření vybraných států vůči cestujícím ze zemí nebo do zemí s velkým výskytem eboly:
USA:
Sílí tlak na zákaz vstupu cestujících ze západoafrických zemí, ale vláda tvrdí, že účinnější jsou již zavedené kontroly na letištích. Byly zrušeny přímé léty z Libérie, Guineje a Sierry Leone. Podle amerických úřadů přiletí z těchto zemí do USA denně asi 150 cestujících návaznými lety, obvykle z Evropy. Většina z nich tam přiletí na jedno z pěti letišť, kde byl tento týden zahájen screening na případný výskyt horečky – symptomu nemoci.
EVROPA:
Británie: Nevydala oficiální zákaz vstupu. Britské aerolinky v srpnu zrušily přímé lety ze tří inkriminovaných zemí. V úterý začal na londýnském letišti Heathrow a na dvou dalších letištích screening cestujících ze západoafrických států. Pasažéři, kteří pobývali v postižených zemích, budou vyplňovat dotazník zjišťující jejich možné vystavení nákaze; v případě potřeby jim bude kontrolována teplota.
Německo: Nevydalo oficiální zákaz vstupu ani jej nehodlá zavést. Žádné zvláštní kontroly. Německo také zrušilo přímé lety ze zasažených tří afrických zemí.
Francie: Vláda doporučila necestovat do zasažených zemí. Francouzské aerolinky zrušily lety do Sierry Leone, ale jednou denně létají do Guineje, která je bývalou francouzskou kolonií. Od soboty začali kontrolovat zdravotní stav pasažérů přilétajících ze západoafrických zemí.
Nizozemsko: Vláda doporučila necestovat do zmíněných tří zemí a vyzývá nizozemské občany, kteří v nich pobývají, k návratu do vlasti. Byly zrušeny přímé lety, na letišti Schiphol nejsou speciální kontroly, pouze cestující z a do Nigérie dostávají letáky s informacemi o ebole.
Irsko: Nevydalo zákaz vstupu ani nemá žádné kontroly kvůli ebole na letištích. Ryanair létá do Maroka, ale ne do zemí s epidemií eboly. Spojené státy mají celní stanice na letištích v Dublinu a Shannonu pro cestující do USA.
Česká republika: Od úterka zavádí kontroly na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně; cestující pobývající v ohrožených zemích západní Afriky v intervalu do 42 dnů, což je dvojnásobek inkubační doby eboly, se budou muset na pražském letišti podrobit vyšetření na stanovišti epidemiologické služby; na ostatních mezinárodních letištích bude organizován pouze sběr příletových karet, které budou denně předávány příslušným krajským hygienickým stanicím.
Albánie: Žádný zákaz.
Turecko: Cestující z Libérie a Nigérie postupují důkladnější kontroly. Při vysoké horečce jsou izolováni. U šesti cestujících s podezřením na ebolu se nakonec potvrdila malárie.
BLÍZKÝ VÝCHOD:
Izrael: Zrušil přímé lety. Vláda se hodlá dotazovat cestujících na navazujících letech ze západoafrických zemí, často přes Francii nebo Etiopii, zda se pohybovali v některé ze zemí s výskytem nemoci nebo zda se cítí nemocní.
Egypt: Zatím žádná opatření.
Saúdská Arábie: Přestala vydávat pracovní povolení pro obyvatele z postižených afrických zemí.
Spojené arabské emiráty: V srpnu zastavily přímé lety z Guineje. Na dubajském letišti, které je průsečíkem světového cestování, nejsou žádné zvláštní kontroly na ebolu.
Katar: Místní aerolinky doporučily necestovat do tří inkriminovaných zemí.
LATINSKÁ AMERIKA A KARIBIK:
Kolumbie: Zakázala vstup osobám s nutností víza, které pobývaly v Libérii, Guinei, Sieře Leone, Nigérii nebo Senegalu.
Haiti: Vláda oznámila, že OSN zastavilo vysílání mírových sil z Afriky na Haiti.
Jamajka: Zakázala vstup osob, které pobývaly v Libérii, Guinei nebo Sieře Leone v průběhu posledních čtyř týdnů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.