Čtenáři Deníku se nelíbilo opatrné stanovisko prezidenta Zemana k zavedení minimálního starobního důchodu ve výši 8300 Kč. Přijde mi tedy nedůstojné, aby si senioři, kteří celý život pracovali, chodili na sociální úřad pro sociální dávky, píše.
Ad Prezident přijal předsedkyni seniorů (JL 10. 10.) – Předsedkyně Krajské rady seniorů Vysočiny Pavla Radová byla 1. října přijata prezidentem Milošem Zemanem. Řeč byla o možných změnách v nastavení minimální výše důchodu. Rada seniorů přišla s návrhem, aby byla plošně stanovena minimální výše důchodu ve výši 8.300 Kč měsíčně. Podle Radové prezident řekl svůj názor, že zná spoustu lidí, kteří si platí jen minimální sociální pojištění, a tak jim z toho nyní vychází důchod kolem tří tisíc Kč. Nezdá se mu spravedlivé, aby nezaslouženě pobírali důchod přes osm tisíc Kč.
Pokud pan prezident uvádí stranu A, tedy že zná spoustu lidí, kteří si platí jen minimální sociální pojištění, a tak jim z toho nyní vychází důchod kolem 3000 Kč, je třeba také uvést stranu B.
Podívejme se na to, jaké mzdy v dnešní době pobírají prodavačky, pekařky, uklízečky, dělníci a některé další profese. A co lidé, kteří byli po padesátce propuštěni? Jaký asi tito občané dostanou starobní důchod?
Samozřejmě všichni víme, že výše důchodu závisí na míře zásluhovosti…, ale položme si otázku: Co je to vlastně ta zásluhovost? Představme si na jedné straně takového pekaře, který vstává každý den v jednu hodinu ráno, od dvou hodin je již na nohou v práci, abychom si my ostatní ráno pochutnali na čerstvých houstičkách a koláčcích, a na straně druhé takového cyklokoordinátora na Magistrátu města Jihlavy (tím se nechci nikoho dotknout), který pobírá jistě daleko vyšší plat.
Kdo bude mít vyměřenou vyšší penzi? Kdo dostane podprůměrný důchod? Skutečně toho pekař udělal pro společnost méně než zmíněný cyklokoordinátor, že dostane daleko nižší penzi? Já si myslím, že na tyto otázky si odpoví každý sám. A co rodiče, kteří pečovali o své postižené dítě, které odmítli dát někam do ústavu, či naopak děti, které pečovaly o své staré a nemocné rodiče? Pro všechny takové obětavé lidičky je zavedení minimálního starobního důchodu v přijatelné výši povinností.
Dále si dovolím poznamenat, že na Vysočině jsou jedny z nejnižších důchodů v rámci celé České republiky, což ví i paní Radová, mnoho lidí pobírá penze v rozmezí 5000 až 6000Kč. Přijde mi tedy nedůstojné, aby si senioři, kteří celý život pracovali, vychovávali děti, předávali moudra, chodili na sociální úřad pro sociální dávky.
Závěrem chci říct, že paní Radová, jako předsedkyně Krajské rady seniorů, by měla především „bojovat“ a pádně argumentovat za všechny seniory z Vysočiny, a ne utvrzovat pana prezidenta v jeho „polovičatých“ názorech.
Roman Štork, Jihlava
ilustrační foto: PhotoRack
Vážená paní Hanko,
samozřejmě je jasné,že se v naší zemi nacházejí lidé,kteří zneužívají sociální systém.Stále mi však nedochází,proč by na tyto jedince měli doplácet slušní lidé.I ti mladí lidé,kteří podle Vás pracují brigádně z vlastního prospěchu,kolikrát nemohou práci sehnat proto,protože nedisponují někým známým na patřičném místě.Je to docela složitá záležitost.
Zásadně však nesouhlasím s tím,aby si senioři chodili na úřad práce pro sociální dávky.Pro mnoho z nich je to stresující faktor,kolikrát musí stát dlouhou dobu ve frontě,neboť žadatelů,zejména o příspěvek na bydlení,neustále přibývá.
Paní Hanko,nevím,kolik je Vám let,kde jste pracovala(pracujete),ale až jednou budete v seniorském věku,a potkaly by Vás podobné problémy,které popisuji v článku,pochybuji,že byste ráda chodila na úřad práce pro sociální dávky…
Pane Romane, i když z jedné strany máte pravdu, tak je ještě druhá strana. Je opravdu mnoho lidí, kteří léta pracují na živnostem.list a platí pouze základ.minim.pojišť.A vydělávají dost, jen říkají-žiji teď a třeba se ani důch.nedočkám. A již dnes vědí, že jejich důchod tedy nebude valný. A za tyhle teď oponujete? A pak jsou i ti, co jsou léta(podotýkám ještě mladí)na soc.dávkách, dělají jen brigádně neboť se vyplatí a nemusí pravidelně do práce , poslouchat a platit do státní kasy.. je to vše složité a ještě více zamotané. A nakonec, proč by se měl senior stydět jít pro sociální dávky, když mu patří? Stydí se snad ti mladší, co čerpají a pro sebe, ani stát ještě nic nevybudovali? Kéž by byly vždy sociální dávky pro poctivé lidi. Stát se může každému z nás cokoliv,nic není ostuda. Ale kdo zdravý a nechce se mu živit prací,ať nemá nárok na žádné dávky!