Způsobí ebola hladomor?

U příležitosti Světového dne výživy varoval včera Světový program pro výživu (WFP) před vznikem vážné potravinové krize v důsledku epidemie eboly v západní Africe. Potravinovou pomoc se podle něj stále nepodařilo dostat k 750 000 lidem v nejhůře postižených oblastech.

Světový program pro výživu uvedl, že jeho pomoc potřebuje 1,3 milionu lidí v nejhůře zasažených zemích Libérii, Sieře Leone a Guineji. »Doposud jsme poskytli potraviny pro 534 000 lidí a počítáme s tím, že je ještě tento měsíc dodáme dalším 600 000 až 700 000,« řekla mluvčí WFP Bettina Lüscherová. WFP zajišťuje jídlo pacientům ve zdravotnických centrech i komunitách, jež jsou v karanténě nebo v nichž byl zaznamenán rozsáhlý přenos nákazy.

Přenos do EU a USA

Vysoký představitel WHO Christopher Dye prohlásil, že přenos eboly do Spojených států a západní Evropy je předmětem vážných obav. Zdravotnické systémy v Severní Americe a v západní Evropě jsou prý ale tak silné, že je rozsáhlá epidemie nepravděpodobná.
Stejný názor vyjádřil ve středu také americký prezident Barack Obama, podle nějž je riziko nakažení Američanů velmi nízké. Přesto nařídil zdravotnickým orgánům, aby rychleji reagovaly na výskyt choroby na území USA. Ebola se tu potvrdila již u druhé ošetřovatelky z nemocnice v Texasu. Podle úřadů je velmi reálné, že případů bude ještě víc, neboť sestra v pondělí cestovala letadlem z Clevelandu do Dallasu. Lékaři tak nyní budou sledovat i více než 130 jejích spolucestujících.

Ohrožený Obama?

Zcela mimo nebezpečí není ani samotný americký prezident, jenž přiznal deníku New York Times, že se při návštěvě zdravotníků pečujících o pacienty s ebolou formálně objal a políbil na tváře se dvěma zdravotnicemi, u kterých se zjistilo, že tou dobou byly nakažené (podle všeho ne však přenosné – v inkubační lhůtě).
Svět musí podle Obamy v boji s nákazou zakročit ale především v západní Africe. Pokud se tam vymkne epidemie kontrole, rozšíří se ebola po celém světě. USA včera tak požádaly španělskou vládu, aby jim dovolila využívat americké letecké základny ve Španělsku pro přesun pracovníků a materiálu k výstavbě polních nemocnic v Libérii a Sieře Leone. Washington chce do postižené oblasti poslat až 4000 svých vojáků.

Kontroly pasažérů

Po Spojených státech a Velké Británii zavede kontroly pasažérů na letištích kvůli ebole také Česká republika. Opatření začne platit v úterý 21. října od 8:00 na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně. Cestující budou vyplňovat vstupní kartičky a ti, kteří přiletí z rizikových zón, budou vyšetřeni.
Pobouření ghanské vlády vyvolal postup českých úřadů v případě ghanského studenta, u kterého bylo podezření na nákazu ebolou. Záchranáři mladíka minulou sobotu při odvozu z pražského Hlavního nádraží překryli černou igelitovou fólií, z čehož student prý utrpěl trauma. Podezření na ebolu u něj testy ale nepotvrdily. V ČR zatím byla podezření čtyři, u nikoho se však nepotvrdila.
O přísnějších kontrolách cestujících a o možnosti vyslání více vojáků do západní Afriky k zastavení šíření viru včera v Bruselu jednali ministři zdravotnictví EU.

Haló noviny

(3, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.