Chomutov už překročil limit pro prach v ovzduší

V Chomutově byl pro letošní rok už vyčerpán počet dní, po které smějí být podle platné směrnice o ovzduší překročeny limity pro polétavý prach. Norma pro celý rok připouští 35 takových dnů, v Chomutově byl jejich počet překročen na konci září, řekl lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Podle něj se Chomutov přiřadil například k Teplicím, Děčínu, Ústí nad Labem, Mostecku, Kladnu, Brnu a několika místům v Moravskoslezském kraji, kde musí lidé také dýchat horší vzduch, než by jim měla norma zajistit.

„Celoroční průměrná koncentrace prachu v posledních letech zákonný limit sice nepřekračovala, ale ten není stanoven odborně, nýbrž politickým rozhodnutím. Hodnota doporučená odborníky Světové zdravotnické organizace byla v Chomutově překračována o 25 až 50 procent,“ uvedl Šuta.

Zvýšené hodnoty polétavého prachu mohou mít řadu negativních zdravotních následků. „Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a vyšší úmrtnosti,“ uvedl Šuta. Dlouhodobé působení prachových částic podle něj poškozuje plíce a může zkrátit délku života následkem kardiovaskulárních nebo plicních chorob.

Chomutov se podle Šuty mimo to potýká s vyššími koncentracemi rakovinotvorného polyaromatického uhlovodíku benzo-a-pyrenu, který se do ovzduší uvolňuje jako výsledek nedokonalého spalování. „Celoroční koncentrace benzo-a-pyrenu nesmí překročit jeden nanogram na metr krychlový, podle modelu Českého hydrometeorologického ústavu jeho průměrná koncentrace v Chomutově překračovala limit o 15 až 30 procent,“ doplnil Šuta.

Vědecký program Teplice podle Šuty dokázal, že očekávaná délka života v regionu je už v době narození o dva až tři roky kratší než v místech s menším znečištěním. „Znečištění v regionu negativně ovlivňuje už vývoj zárodku v děloze, pravděpodobně ovlivňuje i kvalitu spermií, a tím i zdraví příštích generací. Výzkum také potvrdil zvýšený výskyt dětských nemocí, především chorob dýchacích cest a alergických onemocnění,“ dodal Šuta.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.