V přístavu v metropoli západoafrické Sierry Leone prý již několik týdnů leží ladem obrovská zásilka pomoci k boji s ebolou. Kontejner v hodnotě 500.000 dolarů (téměř 11 milionů Kč) obsahuje například matrace, nosítka či ochranné pomůcky pro zdravotníky, které jsou potřeba pro boj se zákeřným virem.
Opozice a vláda se teď hádají, kdo může za to, že s pomocí nikdo nic nedělá. Informuje o tom stanice BBC.
Podle jednoho z opozičních politiků pomoc odmítá uvolnit vláda. Nejmenovaný představitel z místního ministerstva zdravotnictví ale tvrdí, že zásilka byla schválena již před dvěma týdny. Proč je tedy neustále v přístavu ve Freetownu, není jasné.
V důsledku nákazy ebolou zemřelo po celém světě již více než 3400 lidí, většinou v západní Africe. V Sieře Leone je obětí nejméně 678.
Jak uvedl korespondent BBC v Sierra Leone, boj s epidemií je v této zemi poznamenán střety mezi jednotlivými politiky. Rovněž tam panuje korupce a několik vrcholných úředníků podílejících se na kampani za zastavení šíření viru již bylo obviněno.
Podle organizace Save the Children se počet nakažených v Sieře Leone rapidně zvyšuje, každou hodinu se prý objeví pět nových případů. Po celém světě bylo dosud potvrzeno přes 7500 případů nákazy.
Ebola se poprvé objevila v březnu v Guineji a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a právě i do Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Jde o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován.
Nemohou se nejspíše dohodnout na tom, jak to rozkrást. Prý se obecně k potřebným v Africe dostane jen velmi malý zlomek pomoci, někde jsem četl odhad kolem 5-10 %. Sami humanitární pomocníci už říkají, že obecně než dávat peníze a potraviny, je lepší dát lidem práci, aby si mohli na to vše vydělat. Takto se jen kazí charaktery a nikomu a ničemu se nepomůže…