Česko musí vysvětlit, proč se mu nedaří začleňovat romské děti do běžných škol. K tomu vyzývá Evropská komise. Vládě teď poslala formální žádost o vysvětlení. Pokud reakce komisi nebude stačit, může stát skončit před unijním soudním dvorem.
Česká televize – reportáž
ilustrační foto: Flickr.com
Základní a střední škola na pražských Vinohradech se zaměřuje na děti se speciálními potřebami. Míří sem i školáci s lehkým mentálním postižením. Mezi nimi i romské děti.
Stanislav DRBOUT, ředitel, Základní škola a Střední škola Vinohradská, Praha:
Já jsem hluboce přesvědčen, že náš vzdělávací systém není diskriminační a jsou nastavena pravidla tak, aby etnicita, případně národnost nebyla vůbec zohledňována.
redaktorka:
Přesto Česká republika čelí kritice Evropské komise za příliš mnoho romských dětí ve speciálních školách. Podle průzkumu kanceláře ombudsmana tento typ škol navštěvuje až 35 % Romů. Ministerstvo školství čísla mírní a uvádí procent 26.
Martin ŠIMÁČEK, ředitel, Agentura pro sociální začleňování:
Si uvědomme, že jde o 2 až 3 % dětí v populaci, které mají nález lehkého mentálního postižení, nikoli 26.
redaktorka:
Podle ministerstva školství je ale zpráva komise k Česku nespravedlivá.
Marcel CHLÁDEK, ministr školství /ČSSD/:
Připravujeme i přípravné třídy pro všechny děti, abychom mohli právě to, co je zanedbáno v rodině, napravili právě v mateřských a základních školách.
redaktor:
Tady v Bruselu se zacházením s romskými dětmi v Česku nezaobírá jen Evropská komise, ale taky europoslanci, což bylo vidět i na grilování Věry Jourové při jejím slyšení v Evropském parlamentu.
Věra JOUROVÁ, kandidátka na eurokomisařku /ANO/ /1. 10. 2014/:
V podstatě jim podsekneme možnosti a šance na samém počátku. To mně velmi vadí a velmi mi to nevyhovuje a myslím si, že je to věc, která se musí řešit.
Violeta NAYDENOVÁ, analytička romského začleňování, Open Society Foundations:
Paní Jourová má obrovskou šanci změnit zacházení s Romy v České republice hlavně co se týká dětí.
redaktorka:
Pokud Česko s oficiální odpovědí neuspěje, bude následovat ještě tvrdší kritika z Bruselu, takzvané odůvodněné stanovisko.
Martin SMOLEK, vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU:
Na odpověď jsou dva měsíce. Pokud ani na ten druhý dopis neodpovíme tak, jak si komise představuje, tak má možnost proti nám zahájit žalobu před Soudním dvorem.
Přidejte odpověď