Sociální služby se dohodly s VZP. Dostanou peníze

ilustrační foto: zimurg / sxc.hu

Domovy pro seniory, ústavy pro postižené a další poskytovatelé sociální péče by měli od VZP dostat další peníze za ošetřování klientů v letošním a v loňském roce. Dohodly se na tom Asociace poskytovatelů sociálních služeb a krajů s vedením VZP.

Radiožurnál – reportáž

Podmínkou je, aby poskytovatelé služeb ukončili soudní spory vedené proti pojišťovně. Asi 60 těchto zařízení podalo na VZP v minulých letech žalobu kvůli snížení úhrad.

moderátor:
Pane Horecký, znamená ta dnešní dohoda konec sporů mezi poskytovateli péče a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou?

Jiří HORECKÝ, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb:
Součástí toho memoranda nebo té dohody je, že ti poskytovatelé ukončí ty soudní spory s tím, že stáhnou odvolání obě dvě strany, to znamená jak poskytovatelé, jak ty domovy, tak Všeobecná zdravotní pojišťovna. A v řadě případů se tam stanou pravomocné prvoinstanční rozsudky s tím, že jak Asociace poskytovatelů, tak Asociace krajů doporučí svým zřizovaným nebo členským organizacím postup dle tohoto memoranda.

moderátor:
Jsou tedy ty jednotlivé domovy a prostě poskytovatelé ochotni ukončit soudní spory s pojišťovnou?
Ty soudní spory vznikly z toho důvodu, že jsme nebyli v roce 2012 s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou oproti jiným pojišťovnám dohodnout na takzvaných podmínkách regulace. Zatímco většina ostatních pojišťoven tu regulaci do úhradových dodatků nedávala, samozřejmě argumentovali tím, že zdravotní stav těch klientů v těchto pobytových zařízení se horší, tak VZP tam stanovila regulační mechanismus na 100 a 105% poskytované péče. Z toho vlastně vyplynulo těch šedesát soudních sporů. Ale ty pravomocné rozsudky jsou zhruba půl napůl. Nějakých sedm osm je jich ve prospěch poskytovatelů, zhruba stejné číslo ve prospěch VZP a tudíž, protože už to trvá dlouhou dobu, jsme zasedli před tři čtvrtě rokem k jednacímu stolu, abysme tu situaci nějakým způsobem vyřešili.

moderátor:
Takže myslíte tedy, že všichni ti, kteří se soudí nebo vedou spory proti VZP z vaší strany samozřejmě, tedy tu dohodu přijmou?
Lze očekávat, že ji budou akceptovat, protože ta soudní cesta je jednak dlouhá a jednak tam není pro ně právní jistota ani pravděpodobnost vítězství a ty podmínky, které jsme dohodli, řekněme byly kompromisní z obou dvou stran a umožňují nějaký meziroční nárůst mezi lety 2012 a 13 až o 70%. Na druhou stranu jsme akceptovali ty podmínky VZP, které nastolila v roce 2012. S tím, že tak jak je dohoda parametricky nastavena, tak by se ta regulace neměla dotknout 91% těch domovů, měla by postihnout jenom 9% zařízení a to si myslím, že je ten kompromis, ke kterému jsme po několika měsících dospěli.

moderátor:
Projeví se, pane Horecký, ty doplatky jaksi na těch úhradách, projeví se nějak na cenách, které účtujete klientům nebo jednotlivá zařízení, která účtují klientům a na kvalitě péče?
Na cenách určitě ne, protože ty jsou regulovány zvlášť prováděcí vyhláškou. Co se týká kvality péče, tak je potřeba říct, že bez ohledu na to, jaká dohoda s VZP, popřípadě i s jinými pojišťovnami, je, tak ta odbornost ošetřovatelská, která má číslo 913, tak pokrývá pouze nějakých 60, maximálně 65% nákladů. Tam důsledek toho byl, že za posledních šest let asi deset až dvanáct procent všech všeobecných sester z těch zařízení odešlo a všeobecně je to podfinancováno, to znamená, že jakýkoliv další přísun v této oblasti je vítaný, ale to neřeší to memorandum s VZP. To je potřeba řešit systémově na úrovni Ministerstva zdravotnictví.

moderátor:
Ta dohoda samozřejmě se týká letošního a loňského roku. Jak to bude tedy vypadat příští rok?
Ona ta dohoda se týká roku 2012, 13 a 14. Je to vlastně úhradový dodatek na všechny ty tři roky. Netýká se a nedotýká se příštího roku a tam počítáme, že hned koncem srpna, začátkem září budeme dál jednat s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o podmínkách úhrad na ten příští rok s tím, že lze očekávat, že by se i ty podmínky mohly změnit, protože tato vláda deklarovala i stanovení nějaké systémové dlouhodobě péče, aby se ten systém úhrad sjednotil, ať už je to /nesrozumitelné/, v domácí péče nebo v domovech pro seniory. Takže co se týká příštího roku, tam nás čeká ještě řada vyjednávání a očekáváme, že do programového prohlášení toto vlády od 1. ledna 2016 by se mělo změnit mnohé, tak aby to bylo hlavně příznivější pro seniory a osoby se zdravotním postižením.

moderátor:
To byl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

ilustrační foto: zimurg / sxc.hu

(10, 1)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.