Třetím a závěrečným dnem dnes v západoafrické zemi Sierra Leone pokračuje osvětová a informační megakampaň o smrtící epidemii eboly. K bezprecedentnímu vyhlášení třídenního zákazu vycházení po celé zemi sáhla vláda ve Freetownu ve snaze zastavit šíření viru této smrtící choroby, která si už v zemi vyžádala na 560 mrtvých.
Šest milionů obyvatel přijalo Sierry Leone přijalo podle místních médií tento krok vesměs s pochopením, jen v sobotu byl v hlavním městě hlášen útok na tým pohřbívající oběti eboly. Jinak byly ale ulice metropole vylidněné, s výjimkou sanitek a policejních aut.
Vláda ve Freetownu vyslala do měst a obcí kolem 30.000 zdravotníků a dobrovolníků. Ti chodí od domu k domu, informují lidi o způsobech šíření nemoci a o možné prevenci, vyhledávají nakažené osoby a odvážejí mrtvé. Do každé domácnosti také rozdávají kousek mýdla.
Proti jednomu z nejextrémnějších opatření od vypuknutí epidemie eboly v Africe zaznívaly i kritické hlasy označující vládní akci jen za špatně organizovaný „reklamní tah“. Ozývala se i varování, že třídenní zákaz vycházení může způsobit nedostatek potravin a přimět lidi za každou cenu ukrývat vysoce nakažlivá těla.
Dobrovolníci ale říkají, že jejich horká linka proti ebole byla v prvních dvou dnech kampaně zaplavena stovkami telefonických žádostí o pomoc. Šéf celé operace Steven Gaoja však poukázal na to, že možnosti jeho týmů reagovat na tyto telefonáty jsou omezené v důsledku nedostatku personálu a vybavení.
„Potřebujeme asi 14 pohřebních týmů, máme jich ale jen devět,“ řekl agentuře Reuters.
Podle nejnovějších statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) zabila už ebola nejméně 2630 lidí, nakaženo je dalších nejméně 5357 osob. Epidemie zasáhla hlavně Libérii, Sierru Leone a Guineu, virus se rozšířil i do Senegalu a Nigérie. Mezi nakaženými je i 318 lékařů a dalších zdravotnických pomocníků, 151 z nich nákaze podlehlo.
Přidejte odpověď