Čeští sportovci se na hrách Speciální olympiády neztratili

Mezi dvěma tisícovkami soupeřů ze skoro šesti desítek států se 22 reprezentantů ČR rozhodně neztratilo. Čeští sportovci s mentálním postižením si z letošních evropských letních her Speciální olympiády v belgických Antverpách vezou domů 12 zlatých, osm stříbrných a 11 bronzových medailí.

Hry v Belgii v  pátek slavnostně končily.

Když pětačtyřicetiletý Bedřich Bulava ze Zlína vyhrál závěrečný set olympijského finále ve stolním tenise nad Duncanem Georgem z Velké Británie, zdvihl v antverpské hale ruce nad hlavu ve vítězném gestu.

Bezprostředně po utkání řekl, že z výhry má radost a zlatá medaile se mu velmi líbí. A co je podle něj na stolním tenise nejlepší? „Ty točené a rychlé míče, smeče a rozhazování do rohů,“ řekl.

Sportovci, kteří se na hry do Antverp dostali, musí pravidelně trénovat ve svých klubech a projít sítem kvalifikačních zápasů, vysvětlila českým novinářům vedoucí delegace a národní ředitelka Českého hnutí speciálních olympiád Martina Středová.

Hnutí má tradici od počátku 90. let a každé čtyři roky pořádá národní hry. Po celé zemi se ho nyní účastní 145 klubů. „Konkrétně na tyto hry byli sportovci vybíráni na základě výsledků, kterých dosáhli loni na hrách v Olomouci,“ doplnila ředitelka.

Většina sportovních klání evropské letošní letní Speciální olympiády se odehrávala v halách antverpského výstaviště. Atletické soutěže se však konaly v několik desítek kilometrů vzdáleném sportovním středisku Den Uyt v severobelgickém městečku Mol. A celá delegace bydlela ještě jinde. „Každé ráno jezdíme na sportoviště a vracíme se. Obnáší to přes tři hodiny jízdy,“ vypočetla Středová.

Na hrách se letos soutěžilo v celkem deseti disciplínách, Češi měli zástupce v atletice, plavání, stolním tenisu a hře boccia, podobné známému francouzskému pétanque. Právě v ní například uspěla Lucie Kvaková z Neveklova.

Na Speciální olympiádě bývají oceněni nejen ti nejlepší, ale každý, kdo se zúčastnil. „To je právě to, co dělá tuto olympiádu tak přitažlivou pro sportovce s mentálním postižením. Každý si užije svou chvíli slávy,“ uvedla šéfka české výpravy.

Výkony sportovců sledovali nejen jejich trenéři a členové výprav, ale i diváci. Fandily například školní třídy a atmosféra zápasů tak byla skutečně olympijská. „Je to sportovní svět. Jen má některé své principy a zásady,“ připomněla Středová. Sportovci jsou například řazeni do kategorií nejen podle věku a pohlaví, ale také podle výkonnosti. V rámci kategorie by se výkony nejlepšího a nejhoršího sportovce neměly lišit více než o pětinu. „Každý tak má šanci být velmi úspěšný,“ dodala Středová.

České reprezentanty doprovázel v Antverpách také známý tanečník Vlastimil Harapes, který České hnutí speciálních olympiád už léta podporuje. „Jsou tady proto, aby nám nastavovali zrcadlo, nevědí, co je závist,“ říká o českých reprezentantech.

ČTK

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.