První ozařování pětiletého Ashyi Kinga bylo bez komplikací, řekl novinářům po skončení procedury primář protonového centra Jiří Kubeš. Britský chlapec dorazil z Fakultní nemocnice Motol přibližně v 08:30, protonové centrum opustil patnáct minut po poledni. Původně měl zpět do motolské nemocnice odjet zhruba o hodinu dříve, ale procedura se o něco zdržela kvůli ozařování jiné dětské pacientky, vysvětlila mluvčí protonového centra Iva Taťounová.
Minulé úterý Ashya v protonovém centru absolvoval úvodní vyšetření, na jehož základě byly vypracovány podrobné ozařovací plány. Podle Kubeše se jeho zdravotní stav mírně zlepšuje, protože uplynulo více času od operace. „Více se usmívá a více se pohybuje,“ uvedl primář.
Malý pacient, který do centra dorazil v doprovodu rodičů, si přivezl plyšovou hračku. Při cestě zpět měl na lehátku ještě plyšového krtečka. Dneškem pro něj začala série třiceti ozařování, která absolvuje v anestezii, aby se nehýbal. Navíc pro něj byly připraveny speciální maska na tvář a tvarovaná podložka nezbytná pro fixaci.
Léčba je naplánována tak, že prvních 13 ozařování se zaměří na celý mozek včetně míchy, aby se zajistilo, že nádor se nebude mozkomíšním mokem šířit dál do těla. Dalších 17 ozařování už bude cíleno na místo mozkového nádoru. „Ozařovací plán je naprosto standardní, je to metoda všeobecně používaná u tohoto typu nádoru,“ řekl novinářům vedoucí oddělení klinické fyziky protonového centra Vladimír Vondráček, pod jehož vedením byl ozařovací plán sestavován.
I když pacienti na ozařovně stráví zhruba 40 až 50 minut, samotné ozáření trvá jen řádově minuty. „Konkrétně Ashya má tři ozařovací pole. Ozáření jednoho ozařovacího pole má zhruba čtyři minuty,“ upřesnil Vondráček. Jeden paprsek je zaměřen přímo na páteř, další dva pak z boku na oblast hlavy.
Lékaři odhadují, že hoch má zhruba 70 až 80procentní šanci na plné uzdravení, věří, že se po léčbě zcela zotaví.
Protonová léčba je k pacientovi šetrnější. V případě ozařování meduloblastomu, který postihl Ashyu, tak mohou dát lékaři nejvyšší možnou dávku a přitom uchránit okolní tkáň. V blízkosti nádoru jsou mozková centra pro srdce, plíce, játra a střeva. Proton sníží riziko jejich poškození. Klesne i riziko následných komplikací, včetně problémů s polykáním, malý pacient bude moci nadále normálně jíst.
Souběžně s ozařováním bude Ashya podstupovat léčbu cytostatiky a bude v ní pokračovat i po ukončení ozařovací série.
Rodiče odvezli chlapce po odoperování nádoru bez vědomí lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli prostředky na léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče, několik dní strávili ve vazbě, než mohli odletět se synem do Prahy. Na úhradu léčby v pražském protonovém centru potřebují 1,8 milionu korun, částku už v podstatě získali ze sbírky.
Přidejte odpověď